Veri Bilimi Takımlarını Yönetmek Çok mu Zor?

veri bilimi takımlarından nasıl verim alınır, nasıl yönetilir

Tabi bu önemli sorunun cevabını verebilmek için öncelikle Veri Bilimi takımlarından ne beklediğimizi konuşmalıyız.

Veri Bilimi takımlarını oluşturan bireylerden beklentimiz;

  • Şüpheci
  • Sorgulayan
  • Araştıran
  • Öğrenen
  • Uygulayan

olmaları ve bunları bir takım olarak yapmalarıdır.

Durum böyleyken bu bireylerin kendilerinden beklentileri yerine getirerek büründükleri roller elbetteki kendi durumlarını, yapılan işleri, alınan kararları da yukarıda saydığım 5 özellik çerçevesinde değerlendirmelerinin önünü açar.

Yönetmek zor çünkü:

Öncelikle anlaşılması gereken en önemli şey Veri Bilimi takımı üyelerinin alınan her kararı yapılan her şeyi analiz edeceğidir. Çünkü bu insanların işi bu. Dolayısı ile atılan her hamlenin bir açıklayıcı belgeye dayanması gerekiyor. Öyle alelade bir belgeden bahsetmiyorum. Atılan adımın iş planının neresinde yer aldığı, beklenen sonuçları, kötü durum senaryoları rakamlarla ortaya konmalı.

Yani bu insanlara fikrinizi satmalısınız ama bu insanlar kolay alıcılar değillerdir.

Takım olarak düşünmüyorlar ise ortaya karışık birbirine uhu ile yapıştırılmış güvensiz çözümler üreteceklerdir ve bunun farkına varmak hiç kolay olmayacaktır.

Kendi yıldızlarınızı takımınız içerisinden çıkartamıyor iseniz de işiniz çok zor.

Yönetmek kolay çünkü:

Eğer takım ruhu konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsanız; yani takım olarak düşüne biliyorsanız, işiniz çok kolay. Çünkü bu insanlar sadece kendilerine denileni yapmakla yetinmeyeceklerdir. Sizin istediğinizin üzerine bir şeyler katacaklar ve belkide sizin bile aklınıza gelmeyen detaylarla birlikte iş süreçlerinin başarılarına başarı katacaklarıdır.

Ve sonuç olarak:

Bu insanlara fikirlerini anlatmaları için fırsatlar yaratın. Fikirlerini denemeleri sonucunda ortaya çıkan sonuçları görmelerine izin verin. Takım üyeleri birlikte çalışarak birbirlerinin açıklarını fark edecek sonra beraber bu açıkları kapatıp başarılı sonuçlar alacaklardır.

Yani burada anahtar kelime takım oyunu ama takımınızın her bir oyuncusu  kendilerini ispatlamak ve göstermek isteyeceklerdir. Yani takımınızda 1 tane yıldız oyuncunuz olacak. Kendilerini takım olarak geliştirebileceklerine ve tabi takımın kendisine bir faydası olduğuna inanırlarsa işiniz çok kolay.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.