Veri Bilimi için Kaggle

Herkese Merhabalar!

Artık hayatımızın her alanında VERİ sözcüğünü çok sık duyar olduk. Çünkü insanlar olarak hayatımızın her alanında elimizdeki teknolojilerle sürekli veri üretiyoruz. En önemli görevimiz ise elimizdeki mevcut veriyi ortalığa şaçmadan doğru bir şekilde kullanmak. İnsanın algılama kapasitesinin yetmediği karmaşık müşteri verisinden davranış analizi yapan modeller veya insan gözünün ayırt etmekte zorlandığı dokuyu sınıflandırıp kanser teşhisi koyan nöral ağlar veyahut da Tesla’nın yardımcı pilotları. Tüm bu yapay zekalar aslında veriden insanın göremediğini gören, insanın algılayamadığını algılayan eğitilmiş modellerdir.

Peki veri okur yazarlığı kazanmaya nereden başlamamız gerekiyor? Yada makine öğrenmesi, veri bilimi alanında birşeyler öğrenmek mi istiyorsunuz ve bunu nerede hangi platform üzerinde gerçekleştireceğinizi mi bilmek istiyorsunuz?

İşte aradığınız tüm bu soruların cevabı internetin En Büyük Veri Bilimi Platformu olan Kaggle‘da!

 

 Kaggle Platform

Peki Nedir Bu KAGGLE ?

Kaggle aslen makine öğrenmesi, veri analizi, yapay zeka, istatistik, veri görselleştirme, matematik gibi bilimleri bir arada toplayan bir oluşumdur. Peki içerisinde neler var? Kullanıcıların kendi paylaştığı veri kümeleri, bu verilerin analizini paylaştığı kaynak kodlar ve en önemlisi verilerden tahmin ve çıkarım yapan yapay zekalar ile ilgili zorlu mücadeleli yarışmalar. Bu yarışmalar da firmalar veya akademik kuruluşlar tarafından problemlerine yaratıcı çözümler aranıyor. Bu süreçte yarışmacılar ise vadedilen para ödülünü kazanmak için inanılmaz bir güç ile yarışıyorlar ve aynı zamanda veri bilimi alanında ki tüm yenilikleri takip ederek kendilerini de geliştirmiş oluyorlar. Ve en önemlisi de bu yarışmanın yolundan geçmiş her insanın sektörde yolu oldukça açılıyor. Yarışma da veri setine ve değerlendirme bilgilerine erişimi olan kullanıcılar, kendi modellerini ister bireysel şekilde isterlerse de grup olarak oluşturup Kaggle’a sonuçlarını yüklüyorlar. Bu modellerin performansı bir test seti üzerinden değerlendiriliyor ve kullanıcıların başarısı bu test setinde elde ettikleri metrik değeriyle belirleniyor. Yarışma sonunda belirli sayıda ekibe belli ödüller veriliyor, bu ödüller yarışma açıldığı zaman bilgi olarak kullanıcılara sunuluyor.

Son birkaç yıldır Kaggle artık  sadece yarışma değil aynı zamanda eğitim materyalleri de sunmaya başlayan bir platform haline geldi. Eğer sizde makine öğrenmesiyle ilgileniyorsanız, bu  platformda ki  yarışmalar ve materyaller makine öğrenmesi, veri bilimi  ve daha bir çok alanda yetilerinizi güçlendirme konusunda oldukça faydalı olacaktır.

 

Farklı alanlardaki firmaları ve bireyleri karşılıklı geliştiren bu açık topluluk sayesinde gittikçe büyüyen ve internetin En büyük veri platformu Kaggle Google’ında ilgisini çekti ve 2017 yılında Google Kaggle’ı satın aldı. Google bu topluluğu satın alarak açık kaynaklı bir platform  haline getirdi ve artık tüm dünya bu platform sayesinde  kendini geliştirme imkanı buluyor.

Kaggle + Google

 

Şimdi de  Kaggle’daki diğer önemli kavramlara göz gezdirelim;

Kaynak kodlar veya diğer ismiyle Kerneller veri kümelerin analizi için kullanıcıların paylaştığı açık kaynaklı kod formlarıdır. Yani  kod paylaşım ve çalıştırma ortamıdır.

Bu ortamda R veya Python da yazılan kodları internet tarayıcısında çalıştırabiliyorsunuz. Bu formlar ayrıca kodlar da çıkabilen herhangi soruna karşılık bazı yarışmaların bilgilerini ve çözüm önerilerini sunmasıyla ön plana çıkıyor.

Learn kavramı ise en hızlı öğrenme materyalini sunuyor.Bu materyallerin en iyi özelliği çoğunlukla proje tabanlı ve uygulayarak öğrenme olmasıdır.

Eğitim Materyalleri

 

Ayrıca bu platformda aynı bir sosyal medya profili gibi bir profile sahip olabiliyorsunuz. Bu profilde yarışmalar sonucunda almış olduğunuz ödüller veya katkılarınız platform çapında bir sıralama oluşturuyor. İşte tam da bu noktada Kaggle profiliniz de aynı Linkedin profiliniz gibi sizin profilinize bakıp inceleyen işverenler tarafından “Bu insanın tecrübesi var!” ışığı yakabilir. Kaggle iş sayfalarında bu ışıkla birilerinin gözünü alıp Veri Bilimi alanında uluslararası kariyerinize hızlı bir başlangıç yapabilir veya kendinizi olduğunuzdan daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

Eğer gelecekteki hedefiniz Veri Bilimi ise yeriniz Kaggle!

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere!Kendinize iyi bakın!Sağlıcakla Kalın!

 

4 thoughts on

Veri Bilimi için Kaggle

Bir cevap yazın

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.