Veri Bilimi Bülteni: DataVision Sayı VII

 Güncel olaylar

Robotların sayısının ve işlevinin artması ile Covid-19 gibi virüsler artık bize daha uzak.

Covid 19’da robotların faydası var!

Zorlu görevler için mikroböcek robotlar daha da küçülüyor.

Yeni nesil hamamböceğinden ilham alan robot küçük ama güçlü

Yapay Zeka faktörü, şirketlerin büyümesi ve yatırım alması için karşısına çıkan engelleri rahatlıkla aşıyor.

Baidu CEO’su şirketin yapay zeka yatırımlarının yükselişini sürdürüyor

Apple Yapay Zeka savaşında gerilerden geliyor.

Apple yapay zeka eksiğini kapatabilcek mi?

Okuma listesi

Tıpta Yapay Zeka kullanımı efsana olmaktan çıktı. Artık her alanda doktorların en büyük yardımcısı, algoritmalar, makine öğrenimi sistemleri ve becerikli robotlar…

Tıpta yapay zeka

Veri Bilimi uzmanlığı yolunda 3 adımı detaylı bir şekilde ele almış yazar.

Veri biliminin 3 adımı

Makine öğrenmesinin arkasında yatan matematik ile ilgili iseniz, sizin için uzun bir seri bulduk. Bu da serinin ilk yazısı. Keyifli okumalar.

Makine öğrenmesi arkasındaki mantık model gösterimi

Twitter üzerinde Duygu Analizi projesi ile genç arkadaşımız bize bu konuya neden bir bakmamız gerektiğini hatırlatıyor bize belki de 🙂

Twitter üzerinden duygu analizi

Anlaşılması güç ifade

Veri Ayıklama (Data Wrangling): Hızla büyüyen ve genişleyen veri ve veri kaynaklarının miktarıyla, büyük miktarlarda mevcut verilerin analiz için düzenlenmesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu işlem tipik olarak verilerin daha uygun bir şekilde tüketilmesini ve düzenlenmesini sağlamak için verileri bir ham formdan başka bir formata elle dönüştürmeyi ve eşlemeyi içerir. Hepimizin sıklıkla üzerinde veri hazırlama aşamalarının çıkış noktasıdır. 🙂

Sözlük

Kaggle: Kaggle, Veri Bilimcileri için bir AirBnB diyebiliriz 🙂  Geceleri ve hafta sonlarını burada geçirdikleri yerdir kaggle. Veri bilimi, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik sorunlarını çözmek için dünyanın her yerinden veri bilimcilerini çekmek, beslemek, eğitmek ve meydan okumak için bir platformdur.

Daha fazla bilgi için ->Kaggle nedir?

R programlama dili: R, istatistiksel hesaplama, veri analizi ve bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Verileri almak, temizlemek, analiz etmek, görselleştirmek ve sunmak için istatistikçiler, veri analistleri, araştırmacılar ve pazarlamacılar tarafından kullanılan en popüler dillerden biridir. Etkileyici sözdizimi ve kullanımı kolay arayüzü sayesinde son yıllarda popülerlik kazandı.

Daha fazla bilgi için:R program dili nedir?

Tarih köşesi

Watson, IBM tarafından geliştirilen ve doğal dilde sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanan bir yapay zekâ programıdır.2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Adı, IBM’e önayak olan Thomas J. Watson’dan gelmektedir; Watson, IBM’in DeepQA araştırma projesinin bir parçası olarak geliştirilmektedir.

Watson’ın farkı nedir?

Makine öğrenimine ilişkin en yeni inovasyonlarla desteklenen Watson, yapay zeka yaşam döngüsünü otomatikleştirmenize olanak tanıyan açık, çoklu bulut platformudur. Sıfırdan güçlü modeller oluşturabilir ya da önceden oluşturulmuş kurumsal uygulamalardan yararlanarak değer elde etme süresini kısaltabilirsiniz.

Watson hakkında daha çok bilgi

Kaynak Niteliğinde

Makine Öğrenmesini temel seviyede baştan sonra tekrar edebileceğiniz, öğrenebileceğiniz, dönüp bakabileceğiniz bir   kaynak olmuş. Orjinali ve çevirisini sizlerle paylaşıyoruz.

Yeni başlayanlar için veri bilimi eğitimi

Yeni başlayanlar için makine öğrenmesine giriş

Makine Öğrenmesi yöntemleri toplu bir şekilde görmek isteyenler için gerçekten çok güzel bir yazı.

Makine öğrenmesi yöntemleri

Öneri

Pandas kütüphanesinde kendini daha pratik hale getirmek isteyenler için bir egzersiz serisi. Daha da fazlası sitede mevcut.

Pandas egzersizleri

Matplotlib üzerine bolca örnek görebileceğiniz bir site. Buraya da bakmanızı öneririz.

Matplotlib örnekleri

KATKIDA BULUNANLAR

-Berkay AKBULUT

-Eren Can ARDIÇ

-Doğukan TUNA

-Saygın YILDIZ

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.