Veri Bilimi Bülteni : DataVision Sayı IV

haftalık veri bilimi bülteni 4. sayısı

DataVision Sayı IV

Güncel olaylar

 

Facebook Yapay Zeka yöneticisi: “Elon Musk yapay zekadan anlamıyor”

Facebook’un Yapay Zeka yöneticisi Jerome Pesenti, Musk’ın iddia ettiği gibi “yapay genel zeka” ya da insan aklıyla aynı zekaya yakın bir AI sistemi olmadığını savundu.

Yapay zeka ve makine ögrenmesi ile desteklenen akıllı servis platformu: Mixoper

Yapay zeka ve makine ögrenmesi ile desteklenen akıllı servis platformu Mixoper, müşteriden web ve mobil yoluyla alınan ürün problemlerini, müşteri temsilcileri desteği ile kendi yapay zeka altyapısına öğretiyor.

Ne yapmak istediğinizi tahmin eden robot(Yapay zeka+yapay zeka)

Thomas Roszak was working as a maintenance technician at Ocado’s giant warehouse in Hatfield when he received a very unusual assignment.

Sosyal mesafe koruyucu robot köpeklere merhaba deyin

A robot dog is patrolling one of Singapore’s parks as part of coronavirus-related trial. The machine – made by US-based Boston Dynamics – is fitted with a camera to monitor how busy Bishan-Ang Moh Kio Park becomes.

 

Okuma listesi

 

Julia over Python

Python’s popularity is still backed by a rock-solid community of computer scientists, data scientists, and AI specialists. But if you have ever been at a dinner table with these people, you also know how much they rant about the weaknesses of Python.

Ai a remedy for human error

While malicious or criminal attacks can be combatted by state-of-the-art cybersecurity software, and while you can prepare for IT failures with a diligent backup strategy, human error is still in need of a remedy.

How can artificial intelligence improve social media?

Today, we will be looking into the relationship artificial intelligence has with social media, and how the entire social media landscape will be disrupted with powerful AI.

Psikolojiden Yapay Zeka’ya yolculuk

Makine öğrenmesine meraklıysanız makine öğrenmesinin insanın öğrenmesine belki de en yakın yaklaşımı olan pekiştirmeli öğrenme (reinforcement learning) ile tanışın. Bu yazımda asıl amacım pekiştirmeli öğrenme algoritmalarını açıklamak değil kavramsal bir bakış açısıyla konuyu ele almak olacak.

Tarımda Yapay Zeka

1+1′ in 3 yaptığı günümüz teknolojisinde, geçmişten gelen VERİ ile gelecekten söz edecek tarım stratejilerini belirleyemeyiz mi? Ekonomi bir yana daha iyi nesiller için; cefalı çiftçimizi, vefalı veri bilimciler olarak yapay zekânın nimetlerinden faydalandırmak hiçte zor olmasa gerek…

Veri Bilimi ve Yetenek Yönetimi

Her “Veri Bilimi” dediğimizde aklımızda sürekli yeni şeyler belirdiği bu dönemde, elbetteki tam ve net bir veri bilimi tanımı yapmak oldukça zor ve daha zor olan bir şey de; Veri Bilimi tanımını netleştirmeden bir Veri Bilimci tanımı yapmak oluyor.

Chatbot nedir? 

Herkese merhaba, Veri Bilimi Okulu’ndaki ilk yazımla karşınızdayım. Heyecanlıyım çünkü sizlere chatbot dünyasını anlatmaya çalışacağım. Bu nedenle uzun bir yazı serisi olacak, arkanıza yaslanın ve chatbot dünyasına merhaba diyin.

Makine Öğreniminin bulut bilişim açısında önemi!

Makine öğrenimi günümüzde en çok kullanılan teknolojilerden biri olmuş durumda. Her büyüklükteki projeye ve şirkete akıllı, sürdürülebilir ve işlevsel çözümler sunması makine öğreniminin gözde teknolojilerden biri olmasının arkasındaki en etkili sebep. Peki bu tam olarak nasıl gerçekleşiyor?

 

Anlaşılması güç ifade

Veri madenciliği, çok fazla veri arasından faydalı bilgiler elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bilgi toparlama faaliyeti olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle, büyük veri yığınları içerisinden gelecekle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranmasıdır.

Veri analitiği, yüksek hacimli verilerden bir iş değeri yaratmak üzere istatistik bilimi ile modern sayısal hesaplama yöntemleri arasındaki entegrasyonu sağlayarak firmaların bu potansiyeli açığa çıkarmaları için gereksinim duydukları bilgi ve araçlara erişimini mümkün kılmaktadır. Birçok danışmanlık şirketi veri analitiğinin 21. yüzyılın en gözde iş alanlarından biri olduğunu söylemektedir. Aynı danışmanlık firmaları veriden iş değeri yaratacak bilgiyi ortaya çıkarmak için gerekli olan analitik beceriye sahip profilin sayıca yetersiz olduğu konusunda da fikir birliği içindeler.

Veri madenciliği ile ilgili buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Veri analitiği ile ilgili buradan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

 

Sözlük

Numpy: ‘Sayısal Python’ anlamına gelen bir Python kütüphanesidir. Güçlü bir n-boyutlu dizi nesnesi içeren, C, C ++ vb. Entegre etmek için araçlar sağlayan bilimsel bilgi işlemin çekirdek kütüphanesidir.

Daha fazla bilgi almak için Merve Bayram Durna’nın Veri Bilimi İçin Temel Python Kütüphaneleri-1 : Numpy yazısını okuyabilirsiniz.

 

Mathplotlib: Bir başka önemli kütüphanelerden birisi de matplotlib’dir. John Hunter ve birçok diğer katılımcılar tarafından geliştirilen Python kütüphanesi, yüksek kaliteli grafikler, çizelgeler ve figürler oluşturmak için kullanılır.

Daha fazla bilgi almak için Mert Alabaş’ın Python İle Veri Görselleştirme: Matplotlib Kütüphanesi-1 yazısını okuyabilirsiniz.

 

Tarih köşesi

 

Yapay Zeka kavramı ilk defa 1957 yılında Dartmouth New Hampshire’de yapılan bir konferansta ortaya atıldığı söyleniyor. Bu da bizi bunun doğruluğu için biraz daha araştırmaya yapmaya daha sonrasında ise Turing testine götürüyor.

Turing testi, ilk olarak 1950 yılında Mind adlı felsefe dergisinde ünlü bilgisayar bilimcisi Alan Turing‘in Computing Machinery and Intelligence başlıklı ünlü makalesinde sözü edilen kavram.

Neden Turing testinden başladığımızı anlatalım, daha sonrasında ise turing testini bizden çok daha güzel anlatacak olan 2 link paylaşalım istedik. Uzun soluklu tarih yolculuğuma kısa bir giriş yapıyoruz…

Daha fazlası için Turing Testi nedir?

Wiki=>Turing Testi

 

Başucu Kaynakları

Kapsamlı Derin Öğrenme Rehberi

 

Öneri

1-) Geçen hafta bu paylaşımı yapmıştık aslında ama bir fark ile. O paylaşımda kitap nüshasından fotoğraflar var idi. Geçen 1 hafta içinde deeplearningtr talent ekibi bunu teknolojik ortama geçirdi. Kaçıranlar ve bu haliyle bir daha okumak isteyenler için biz de bir daha paylaşalım dedik 🙂

Makineler düşünebilir mi?

2-)  Bilgin Aksoy ML ana başlığı altında Deployment ve Production konularını anlatıyor. İzlemenizi tavsiye ederiz.

ML in the Wild Series – 3: Deployment and Production

3-) Bu haftaki kitap önerimiz Necmi GÜRSAKAL’ın Büyük Veri adlı eseri.

KATKIDA BULUNANLAR

Berkay AKBULUT

Eren Can ARDIÇ

Doğukan TUNA

Saygın YILDIZ

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.