Veri Bilimi 5 Yetenek, 4 Rol

veri bilim takımları veri bilimi görevleri

Veri bilim, elbette ki bir takım oyunudur. Bu oyunun içinde yer alabilmek için oyun içinde ki rollerden birini seçmelisiniz öncelikle. Ve tabi ki, rol seçimlerinde yeteneklerinizin önemi büyük.

Yeteneklerinizi değerlendirin, rolünüzü seçin.

 

veri bilim takımları veri bilimi görevleri

 

5 Yetenek

 

1- İş Bilgisi

Veri Bilimcinin asıl amacı, Veriye dayalı ürün elde edebilmektir. Bu amaç için kuşkusuz ki, yapılan işi en ince ayrıntısına kadar bilmek gerekir. Ve tabi ki, işi oluşturan diğer bireylerle de etkin iletişim içinde olmalıdır, Veri Bilimci.

En zorlu problemlerin başında, veri bilimcinin kullandığı dilin herkes tarafından anlaşılamaması gelmektedir. Bu sebeple çalışmalarınızı yaptığınız işten verdiğiniz örnekler üzerinden muhatabınızın anlayabileceği seviyeden anlatabilmelisiniz.

2 – Problem Çözme Yeteneği

Veri Bilim, verinin toplanmasından elde edilen bilgilerin raporlanmasına kadar, bir Kompleks problemdir. Ve bu problem öncelikle VeriBilimcinin zihninde çözüme ulaşır. Zihninizde uzun Mantık zincirleri kurabilmelisiniz.

Veri uzayını anlamak çok önemli. Veri uzayının içine girebilmeli, uzayın içinde yolculuk edebilmelisiniz.

3 – Veri

Yapılan işin hammadesidir Veri. Ne kadar çok hammande var ise ve bu hammaddeler ne kadar çeşitli ise elde edilen Üründe o kadar değerli olur. Dolayısı ile Veri Bilimci,öncelikle şirketin ürettiği tüm verilere hakim olmalıdır (ERP,CRM,B2B,B2C…).

Sonrasında, şirketin sosyal medyada yarattığı veri üretimine hakim olunmalıdır (Facebook,Google,İnstagram…).

Ve son olarakta, Sektörel, Ekonomik veriler gibi şirketin durumunu etkileyebilecek veriler üzerinde hakimiyet kurulmalıdır.

4 – İstatistik

İstatistik hem bizim hem de bilgisayarın veriyi anlamasında önemli bir bilim. Temel istatistik teorilerini bilmeli ve istatistiğin yüzyıllardır geliştirdiği teknikleri kullanabilmelisiniz.

Bilmeniz gereken temel istatistik;

 • Olasılık teorisi,
 • Tanımlayıcı istatistikler,
 • Bayes teoremi,
 • Korelasyon,
 • Varyans,
 • Kovaryans,
 • Hipotez testleri,
 • Normal dağılım,
 • P-value,
 • Regresyon,
 • Temel bileşenler analizi,
 • Aykırı değer analizi

şeklinde sıralanabilir. Tabi ki daha birçok temel istatistik konusunu zamanla öğrenmeniz gerekecektir.

5 – Bilgisayar Bilimi

Öncelikle fiziksel bilgisayar bileşenlerini ve işletim sistemlerini temel olarak anlamalısınız. Çünkü büyük miktardaki verilerin işlenmesi analiz edilmesi süreçlerinde karşınıza çokça çıkacak sorunları anlamanız buna bağlı.

Bilgisayarlar, yazılım dilleri ve algoritmaların hepsi matematik üzerinde çalışırlar. Bu matematiği de öğrenmeniz gerekecek.

Sonrasında tabi ki bilgisayarla nasıl iletişime gireceğinizi öğrenmelisiniz. Yani proglama öğrenmelisiniz. Python, R, Java, Scala, Julia gibi dillerini araştırarak işe başlayın. Ve tabi, dağıtık sistemler, bulut tabanlı hesaplama ve büyük veri gibi çok popüler konular var. Bu tip araçları da kullanmayı öğrenmelisiniz.

 

4 Rol

 

1 – Veri Mühendisi

Veri kaynaklarını yönetir. Veri toplar, işler ve dağıtır.

Veri mühendisi olmak için güçlü bir veri ve bilgisayar bilimleri temeliniz olmalı.

2 – Veri Analisti

Veri içerisindeki bilgileri çıkartmak için veri üzerinde çeşitli tekniklerle çalışır.

Veri analisti olmak için, istatistik ve bilgisayar bilimleri çok önemli. Bunların yanında problem çözme yeteneği ve iş bilgisi de önemlidir.

3 – Bilgi Analisti

Elde edilen bilgileri derleyerek işe yarayacak raporlar oluştur.

Bilgi analistinin en güçlü yönü kesinlikle iş bilgisidir. Çalıştığı iş üzerinde mutlak hakimiyeti olmalı. Ve tabi problem çözme yeteneği de çok önemli.

4- Süreç Mimarı

Bütün süreci planlar, takip eder, sonuca ulaştırır.

Süreç mimarı, bir veri bilim projesinin başarılı olup olmayacağını belirleyecek olan sihirbazdır. Yani yukarıda sayılan 5 temel özelliğin hepsi bu pozisyon için önemli.