Üniversite tercihleri – Veri Bilimi, Yapay Zeka

Yapay zeka, veri bilimi, veri mühendisliği için hangi bölüm seşilmeli

Yapay Zeka, Veri Bilimi, Veri Mühendisliği için hangi üniversite bölümü seçilmeli?

Bu aralar gençlerden en çok aldığımız soruların başında “Veri Bilimi ya da Yapay Zeka konularında çalışabilmek için hangi bölümleri tercih etmeliyim?” geliyor. Bende bu konuda gençleri aydınlatacak bir şeyler yazmaya karar verdim.

Benim gençlere genel tavsiyem öncelikli olarak İstatistik, Bilgisayar Mühendisli programları oluyor. Ve fakat son dönemlerde açılan Yapay Zeka bölümleri de değerlendirmeye alınabilir.

İstatistik Bölümü

İstatistik bölümü temel olarak Veri Bilimi ve Yapay Zeka çalışmalarında kullanılan istatistiki bilgiyi ve temel programlama bilgisini öğrencilerine sunuyor. Bu anlamda gelecek senelerde de Veri Bilimi ve Yapay Zeka alanlarında iş imkanının geniş olacağı bir bölüm olacaktır. Tabi bu lisans programı bitirildikten sonra Bilgisayar/Bilgi teknolojileri alanlarında Yüksek Lisans yada Doktora yapılır ise gerçek anlamda başarılı bir kariyer yakalanabilir.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği bölümleri Yapay Zekanın ve Veri Mühendisliğinin temellerinin iyi öğrenilebileceği bir bölüm. Kuşkusuz ki tavsiye ederim bu bölümü de İstatistik gibi. Veri Bilimi ve Yapay Zeka çalışmalarında kullanılan teknoloji ve yazılım dillerine bir hakimiyet katması bakımından önemsiyorum. Tabi bu bölüm mezuniyeti sonrasında İstatistik alanında Yüksek Lisans ya da Doktora yapmak sizi iyi bir kariyere yöneltecektir.

Yapay Zeka Bölümleri

Konu özelinde dersleri içeriyor olması bakımından bu bölümler önemli lisans programları kuşkusuz. Her ne kadar yeni bölümler oldukları için bazı çevrelerce kuşku ile bakılsa da gelecekte itibarları artacaktır diye düşünüyorum. Yapay Zeka Mühendisliği bölümleri genelde Bilgisayar Mühendisliği bölümlerine göre bir kaç puan daha düşük olabilir beklentisi de var, profesyoneller arasında. Bölüm İngilizce bu arada.

Bu bölümlerden birkaçını yazmak gerekir ise:

Bahçeşehir Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Programı

Bu bölümün 7 tam burslu 14 tane de %50 burslu kontenjanı varmış. Fakat ders programını göremedim internette bu sebeple çok net bir şey söylemek zor. Fakat benim de tanıdığım iyi hocalar var burada.

Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Programı

Bu bölümün ders programı bence iyi oldukça geniş bir alanda seçmeli ders imkanları var gibi görünüyor. Ayrıca bölümün adı Yapay Zeka Mühendisliği ama Veri Bilimi dersleri de var programda. Derslerin tamamının İngilizce olması güzel. Çünkü bu alanda çalışanların Yurt Dışı iş olanaklarına da açık olması lazım.

İTÜ Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği

İstanbul Teknik Üniversitesinin açtığı bu bölümün ders programı beni tatmin etti. Ve tabi İTÜ öğrenim kalitesini de dikkate almak gerekir. Ve yine tabi İTÜ ARI TEKNOKENT faktörü de var. Öğrencilerin bu teknokent içerisinde çalışma imkanı olabilir. Bu program da İngilizce yürütülüyor.


Tabi genç arkadaşlarım tercih yapacakları zaman ilk önce ders programlarını incelemeliler. “Ders içerikleri onları cezbediyor mu?”, “Bu işi yapmak istiyorlar mı?” gibi soruların cevaplarını kendilerine dürüstçe vermeliler. Çünkü bu bölümler eğer sevmiyor iseniz sizi çok zorlayacaktır.

Kariyer anlamında Veri Bilimi, Yapay Zeka, Veri Mühendisliği konularında çok bir sıkıntı yaşayacaklarını zannetmiyorum. Bu alanlarda ülkemizde ve dünya da ciddi yetişmiş eleman eksikliği bulunmakta ve önümüzdeki yıllarda da bu açık giderilemeyecektir. Çünkü ihtiyaçta hızlanarak artıyor bu alanlarda çalışan uzmanlara.

Umarım tüm genç arkadaşlarım istedikleri bölüme girebilirler.

Bol şans!

2 thoughts on

Üniversite tercihleri – Veri Bilimi, Yapay Zeka

  • Halil

    Bu güzel bilgilendirici yazınız için kendi adıma teşekkür ediyorum Çağrı Bey. Ben buradakilerin aksine Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü okuyorum. Bu bölümün de Veri Bilimi alanında çalışmak isteyenlere zemin hazırlamalarına yardımcı olacağını düşünüyorum, Tabii dediğiniz konularda üstüne bir Yüksek Lisans yaptıktan sonra 🙂

    Yapay Zeka ile ilgili bölümlere sıcak bakmayanlar anca zaman geçtikten sonra önemini farkedecekler bence. Genelde bizim milletimiz anca iş işten geçtikten sonra bir şeylerin farkına varıyor malesef. Yakın zamanda bu tür bölümlerin popülerliğinin artacağı fikrindeyim.

Bir cevap yazın

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.