Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Arge Merkezleri İçin Uzaktan Çalışma

corona virüs tgb ve ar-ge merkezlerini uzaktan çalışma konusunda nasıl etkiledi

Son günlerde tüm dünyada olduğun gibi ülkemizde de en öncelikli gündemimiz Korona virüs (Covid-19) pandemisi. Bir kaç hafta öncesinde dert ettiğimiz pek çok şey şu günlerde hepimize anlamsız geliyor. Görünen o ki, evet çok zor sınavlar vereceğimiz bu sürecin sonunda hayatlarımızda pek çok şey değişecek ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ve belki de, gerçek anlamda yaşadığımız bu olağan üstü durumdan çıktığımızda, aslında uzun süredir ihtiyacımız olduğu halde sürekli ertelediğimiz bazı değişimlerin kolaylıkla hayatlarımıza  girdiğine şahit olacağız.

Asıl konumuza dönecek olursak; bilindiği gibi 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren  Teknopark Firmaları ve Arge Merkezleri; Gelir Vergisi ve SGK teşviklerinden faydalanabilmeleri için personellerinin tam zamanlı olarak iş yeri sınırları içinde çalışmaları gerekmektedir.

Bu durum yalnızca,  yine  ilgili mevzuat kapsamında belirlenmiş ve yalnızca yürütülen projelerdeki zorunlu haller kapsamında, bu kuruluş personellerinin iş yeri dışında geçirdiği süreler için desteklerden faydalanmaya devam edilebiliyor.

 

Bu zorunlu haller doğrudan yürütülen proje ile ilgili olmak şartıyla şunlardır:

  • Laboratuvar
  • Analiz
  • Test ve Deney Çalışmaları
  • Saha Araştırması
  • Prototip Geliştirmeye Yönelik Faaliyetler
  • Bilimsel İçerikli Etkinlik

 

Tabi çalışanların bu faaliyetler için harcadıkları süreleri desteklerden faydalandırmak için, personelin faaliyet için geçirdiği süre ve diğer bazı bilgilerin kayıtlarını oluşturup Bakanlık sistemine girmek ve ilgili kayıtları destekleyen belgelerle birlikte belli sürelerde saklama zorunluluğunu da atlamamız gerekir.

Yukarıda da değindiğimiz gibi eğer belirlenen bu faaliyetler dışında iş yeri dışında geçirilen zamanlar var ise; bu defa o süreler ile etkilediği dönemdeki hafta sonu gibi bazı süreleri destek kapsamı dışında tutmak gerekiyor.

Söz konusu bu durum özellikle yazılım sektöründe faaliyet gösteren Ar-ge Merkezi ve Teknopark çalışanları ile şirket yönetimleri arasında ciddi anlaşmazlıklara ve dolayısıyla motivasyon kaybına sebep oluyor. Zaten yaptığı işi yerine getirmek için tek ihtiyacı bilgisayar ve sistem altyapısı olan personellerinizi haftada 45 saat ofiste bulunma zorunluluğu ile çalıştırmak bir de sektörde home-ofis çalışma esnekliği oldukça yaygın durumdayken gerçekten zor olabiliyor.

Özellikle yazılım sektörü için mevzuatta ilave düzenleme gerekliliği ilgili taraflarca her fırsatta dile getirilmesine rağmen bu güne kadar konuyla ilgili ne yazık ki bir gelişme kaydedilememişti.

Ancak son günlerde yaşadığımız Korona Virüs kaynaklı mecburi gereksinimler, uzaktan çalışma konusunda şirketlerin ve devlet kurumlarının hızlı şekilde aksiyon almalarını gerektirdi. Şirketler altyapılarını mevcut duruma göre adapte etmeye başladı. Yazılım sektörü ise zaten bu çalışma modeline en uygun sektör olması açısından şanslı sektörlerin başında yer almakta.

Bu sırada da üç ayrı Bakanlık yetkilileri birlikte bir açıklama yaparak TGB firmaları ve Ar-ge Merkezleri personellerinden, uzaktan çalışmaya uygun olan kişilerin desteklerden faydalanmaya devam edebileceği kararını aldılar ve bunu bir basın açıklaması ile duyurdular. Ardından ise hızlı bir güncelleme ile ilgili portallarda değişiklikler yapılarak sistem altyapısı da uygun hale getirildi.

İnsanlık olarak zor günlerden geçiyoruz, belki de bu günlerde çoğumuzun hiç tecrübe etmediği yaşam koşullarını deneyimlemek durumunda kalacağız ama unutmamız lazım yaşadığımız tüm bu günler sona erip hayatlarımız normalleşmeye başladığında hızlı radikal değişimler kapımızda.

 

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Arge Merkezleri İçin Uzaktan Çalışma açıklaması

One thought on

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Arge Merkezleri İçin Uzaktan Çalışma

Bir cevap yazın

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.