Staj ararken nelere dikkat etmelisiniz

staj ararken nelere dikkat etmelisiniz

Pandemi dönemi ile birlikte en çok duyduğumuz sıkıntıların başında uygun bir staj yerinin bulunamaması geliyor. Bu dönemde özellikle uzaktan stajların verimsizliği hem stajyerleri hem de şirketleri staj kurumundan uzaklaştırıyor.

Peki staj olmadan mı devam edeceğiz? Tabi ki hayır. Fakat bu dönemde staj süreçlerini verimli kılmak için eskisinden daha fazla sorgulayıcı olmamız gerekiyor. Hem stajyer adayları hem de şirketler bu süreçten verim almak için daha dikkatli olmalı.

 

Neleri Sorgulamalısınız?

 

Veri

Öncelikle işimizin temeli veri ve staj yaptığınız yerde ne tip veriler üretildiği ya da kullanıldığını sorgulamalısınız. Ve elbette ki staj sürecinde bu veriye ne kadar erişebileceğiniz de çok önemli.

Uzmanlık

Staj yapacağınız şirketin uzmanlık alanlarını çok iyi irdeleyin. İlginizi çeken konular olmalı. Unutmayın ki her sektörün veri bilimi farklıdır.

Program

Şirketin bir staj programı var mı? Çok önemli bir diğer konu da budur. Staj sürecinizde neler yapacağınız, neler öğreneceğiniz bir programa bağlanmış olmalı. Aksi halde yani öğrenmenin bir sıralamaya konmadığı durumda her şeyi hakkıyla öğrenemeye bilirsiniz.

Ekip

Staj sürecinizde kazanmanız gereken önemli bir yetenekte ekip çalışması olacaktır. Günümüz teknoloji şirketlerinin eleman seçerken en çok önemsedikleri başlıklardan biri de budur. Çünkü mutlaka bir takımın parçası olacaksınız ve şirketler iyi bir takım oyuncusu olduğunuzdan emin olmak isteyeceklerdir.

Teknoloji

Kullanılan teknolojileri öğrenin ve bunları araştırın. Şirketin yeni teknolojileri ne kadar yakından takip ettiğini anlamaya çalışın. Staj sürecinizin size en önemli katkılarından biri de farklı teknolojileri yakından tanımanız olacaktır. Staj sürecinde ilginizi çeken teknolojiler konusunda staj dışında da eğitimler almayı ve araştırmalar yapmayı da sakın unutmayın.

Amaç

Staj programının amacını sorgulayın. Genel staj programları yerine hedefe yönelik staj programlarını seçmeye çalışın. Mesela “Java Geliştiricisi Staj Programı” ya da “Ar-Ge mühendisi” gibi spesifik başlıkları arayın staj ilanlarında.

Şirket

Staj yapacağınız şirketin kültürünü anlamaya çalışın öncelikle. Gelecekte çalışmak istediğiniz gibi bir şirket mi? Çalışanlarını staj programlarından alma yüzdesini sorun mesela. Ya da şirketin yurt dışı projeleri var mı?

Gelecek

Staj sürecinde öğrenecekleriniz size gelecekte bir işe yerleşme konusunda avantaj sağlayacak mı? Yani öğrendikleriniz size uzun bir mesleki yol haritası sunuyor mu? Staj programınız sizin sadece teknik yönlerinizi geliştirecekse bu iyi bir şey elbette. Fakat daha iyi olan bir şey var ise o da kesinlikle size üst kademelerde ihtiyacınız olacak olan sosyal yetenekleri de kazandırmasıdır staj programının.

Süre

Açık konuşmak lazım ki kısa süreli staj programları size çok fazla bir şey katmayacaktır. Uzun dönemli staj programlarını tercih etmeye çalışın. Kısa süreli programlarda şirketi ve neler yaptığını anlarsınız ama bir şey öğrenmeniz oldukça zor. İdeal staj süreci 3 ile 5 ay arası olmalıdır. Tabi bu şirketin çalışma konusuna göre değişir.

Mentor

İyi bir staj iyi bir mentor ile olur. Kiminle çalışacaksınız bunu kesinlikle sorun ve bu kişiyi araştırın. Paylaşımcı mı? Yetiştirdiği stajyerler var mı? Konu hakkındaki uzmanlığı ne seviyede?

Bonus : Mutlu olacağınız yerde olun.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.