Python-Yeni Başlayanlar İçin Hayat Kurtaran Yöntemler

yeni başlayanlar için hayat kurtaran yöntemler

Herkese merhaba değerli datasciencearth okuyucuları bugün sizlere python  programlamaya yeni başlayanlar için kullanışlı yöntemleri ele almak istiyorum.

-Range Metodu-

Python da liste yapılarımızı oluştururken her elemanı teker teker ekleyip yazdırmak zaman kaybına neden olabiliyordu.Range fonksiyonu bize bu konuda yardımcı oluyor.Varsayılan olarak 0’dan başlayarak 1 attırarak bir sayı dizisi döndürerek belirlediğimiz bir sayıdan önce döngüyü durdurur.

İlk olarak geleneksel olarak uygulanan temel liste mantığını görüyoruz.Listemizin elemanlarını teker teker oluşturduk.Eğer uzun bir listemiz olsaydı bizi bu yöntemle zaman kaybına uğratacaktı.For döngüsü ile listemizin değişkenleri üzerinde gezindik ve yazdırdık.

Range medotu ile örneklerimizde gördüğümüz gibi istediğimiz sayı dizinine kadar çıktılarımızı görebildik.

 

Burda

ise belirlediğimiz dizindeki her elemanı 5 ile çarpıp ekrana yazdırdık.

 

Bu örneğimizde de range metodunu istediğimiz sayı dizininde başlattık.

Listenin kaçar arttırılarak yazılmasını istiyorsak da istediğimiz kriterlerde parametreleri kullanabiliriz.

Enumerate yöntemi oluşturmakta olduğumuz elemanların hangi index’te olduğunu belirtip listeleme yapmamızı sağlar.Bu sayede gereksiz tam teşekküllü listeler oluşturmayarak bellekten tasarruf elde etmemize imkan sağlar.

Örneğimizde enumerate yöntemini kullanarak ilk olarak dizilerin hangi indexte olduğunu ikinci tarafta ise listemizin elemanlarını gösteren bir çalışma elde ettik.

 

-Random Metodu-

Kurulu olan Python editörümüzde standart olarak gelen rastgele sayılar ve veriler üretmemizi sağlayan bir yöntemdir.

 

 

Örneğimizde görüldüğü gibi ilk olarak from ile random kütüphanemize gidip sayı çekmemizi sağlayacak randint metodumuzu aktif hale getirdik.Ardından istediğimiz aralığı belirttik ve bize rastgele   bir sayı çıktısı verdi.

-Zip Metodu-

Zip yöntemi elimizde bulunan birden fazla listeyi,dizilerdeki oluşan index sıralarına göre birleştirmemize yarar.Örnek olarak günlük hayattan biyolojide canlıların gruplarına göre yerleştirilmesi verilebilir.

Örneğimizde 3 farklı liste oluşturduk ve zip metodunu kullanarak index sıralarına göre yazdırdık.

-List Advanced Metodu-

List Advanced Metodu oluşturduğumuz listeleri hem zamandan tasarruf ederek hem de kod boloklarımızı daha kaliteli bir yapı haline getirmemize olanak sağlar.

 

 

Bu metod sayesinde örneğimizde görüldüğü gibi  yazacağımız kod satırını minimum hale getirip verimli bir çalışma oluşturabiliriz.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.