Power BI – Bolum 1 – Verilerle Ne Yapacağız?

Herkese merhaba!

Uzun soluklu bir Power BI macerasına var mısınız? Verilerle haşır neşir olmaya hazır mısınız? Uzun soluklu bir Power BI incelemesiyle sizlerle birlikteyiz. En temelden yola çıkarak nihai noktada varacağımız amaca kadar tüm derinlikleriyle inceleyeceğimiz serimize hoş geldiniz!

Verilerle Ne Yapacağız?

Geçmişten bugüne var olduğumuz her aşamada farklı farklı türlerde veri oluşturarak yaşamaya devam ediyoruz. Bu verilerin kimi kayıt ediliyor, kimi kayıt edilmiyor. Fakat tabii ki biz bu yazı dizisinde kayıt edilenlerle ilgileneceğiz. Markette yaptığımız alışverişten tutun da internette gezinirken girdiğimiz sitelerin hangi türden olduğu, o sitede ne kadar vakit geçirdiğimiz gibi pek çok veri bizim haberimiz olmadan kayıt altına alınıyor. Yavaş yavaş asıl probleme geliyoruz. Biz bu verilerle ne yapacağız?

Veriler ham olarak bulundukları haliyle bizler için hatta hiç kimse için bir anlam ifade etmez. Çünkü ham veri karışıktır, komplikedir, anlaşılması güçtür. Bu veri üzerinden işlem yapmak, çıkarımlarda bulunmak zordur. Çıkarım kavramını ilk kez kullanıyoruz. Evet temel amaçlarımızdan birine değindik aslında. Bizler verileri kullanarak bazı çıkarımlar yapacağız. Yani verileri işleyerek, analiz ederek anlamlı sonuçlar çıkarmaya çalışacağız.

Verilerden anlamlı sonuçlar çıkarmaya çalışmak derken neyi kast ediyoruz? Bu noktada veri ile çalışılabilecek pek çok alan var, biz bu seride veriyi stabilize ederken aynı zamanda görselleştirerek bir rapor oluşturabilme, dashboard oluşturma kısımlarıyla ilgileneceğiz. Veriyi stabilize etmek, karmaşık bir veri seti ile çalışmaya başlayıp, veri üzerinde yapılan düzenlemeler ile birlikte veriyi kullanılabilir hale getirmektdir.

Çoğumuz herhangi bir ödevinde veya çalıştığı şirkette raporlamalar yapmıştır. Bu raporlamaları yaparken asıl amaç, görülmesi gereken değerlerin, verilerin mevcut kırılımlarla birlikte anlamlı bir sonuç oluşturarak sunulacak hale getirmektir. Yani konuya bir haber olan bir kişi bile sadece ufak görselleştirmeler ile ne anlatılmak istediğini anlayabilecek ve fikir yürütebilecektir. Aslında tam olarak istenen de budur. Veriyi basitleştirmek ve sunuma hazır bir halde görselleştirmektir. Bütün iş tamamen bundan ibarettir.

Toparlayacak olursak, hayatımızın her anında bazı veriler kayıt ediliyor ve depolanıyor. Önemli olan bu verileri işleyerek, belirli bir formata sokarak daha sonrasında görselleştirme noktasında hayatımızı kolaylaştıracak bir arayüz ile anlamlı sonuçlar çıkarmaktır. Bu noktada Power BI ile tanışıyor olacağız. Adım adım neler yapabileceğimizi inceleyerek anlaşılır ve kolay bir rehber hazırlamaya çalışacağız. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

Sonraki bölüme buradan ilerleyebilirsiniz.

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.