Power BI – Bölüm 15 – Veri Transformasyonu 1

Herkese merhaba!

Bir önceki bölümde verileri şekillendirmek için Power BI programında bize hazır olarak sunulan Power Query editörüne hızlı bir giriş yaptık ve tanımaya çalıştık. Burada detaylara modüller geldikçe değineceğimizden bahsettik. Modülleri anlatırken birkaç modülü birleştirerek bir bölümde anlatmaya çalışacağım. Pek çok modül olduğundan dolayı serinin uzamaması için efektif ve uygulamalı bir şekilde modülleri öğrenebileceksiniz. Bu bölümde,

  • İlk satırı başlık olarak atama,
  • Veri girişi,
  • Veri kaynağı ayarları,

Modüllerinden bahsedeceğim. Keyifli öğrenmeler!

İlk Satırı Başlık Olarak Atama

Power BI’ da çalışma yapabilmek için ilgileneceğimiz veri setini içeriye aktarmamız gerekir. Bu noktada içeriye aktaracağımız veri setinin kaynağının neresi olduğunu bilmediğimiz durumlar olabilir. İşte bu tarz durumlarda veri kendine has bir formatla csv, xlsx formatında düzenlenmiş olabilir. Buradaki örnek üzerinden daha iyi anlamak adına ilgileneceğimiz veri setini içeriye aktaralım.

Bu konuda kullanacağımız veri seti: Best in Show.xlsx

Dosyayı içeri aldığımızda ise karşımıza şu ekran çıkacak;

Veriyi İçeriye Aktarmak

Biz bu konuda “Most Popular Pets US” sayfası ile çalışacağımızdan dolayı, sadece bu sayfayı içeriye aktarmamız yeterli olacaktır. Tabii burada şimdi artık biz veri transformasyonu konularına değindiğimizden dolayı veriyi direkt olarak içeri alamayız. Önceden elimizdeki veri seti, hazır veri seti olduğunda yani veri setinde herhangi bir eksiklik, bozukluk olmadığında direkt olarak içeriye aktarabilirdik. Fakat şimdi artık burada “Yükle” butonunun yanında yer alan “Veri Dönüştürme” butonuna tıklıyoruz.

Power BI Edit Query

Veri Dönüştürme butonuna tıkladıktan sonra karşımıza geçen bölümde bahsettiğimiz Power Query ekranı açılıyor. Yukarıdaki görselde de bu ekranın genel görüntüsünü görebilirsiniz. İlk önce veriye hep birlikte bir göz gezdirelim.

Veri setinde birçok “null” yani eksik değer olduğu gözüküyor. Bunun dışında bazı satırlarda yine tamamen “null” değerler içeren satırlar mevcut. Veri tipi para birimi veya adet olan kolonlarda veri tipinin doğru olmadığı ya da herhangi bir veri tipine sahip olmadığı gözüküyor. Daha sonra gözümüze kolon başlıklarının var olmadığı çarpıyor. Çünkü kolonların başlığı Column1, Column2, Column3 şeklinde sanki başlık yokmuş da sırayla kendisi bir değer atamış gibi gözüküyor. Aslında işin gerçeği öyle değil. Veriyi daha detaylı incelediğimizde en üstteki satırın başlıklardan oluştuğunu görebilirsiniz. Burada veriyi içeriye aktarmadan önce tam da bu noktaya değinmek istemiştim. Veri kaynağının neresi olduğunu ve nasıl bir şekilde veriyi bize getireceğini bilmediğimizden dolayı böyle sorunlarla karşılaşmamız gayet normaldir. İlk konumuzda bu başlıkları gerçek başlık olarak atamayı anlatacağım.

Power BI’ da bunu yapmak aslında oldukça basit. Çünkü Power BI bize bunu yapabilmemiz için hazır bir komut atamış.

İlk Satırı Üst Bilgi Olarak Kullan

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi hiçbir sütun veya satır seçmeden sadece işaretlemiş olduğum kısma tıklayarak ilk satırı başlık olarak kullanabilirsiniz. Böylece verileri analiz etme noktasında daha randımanlı sonuçlar alabilmemiz için artık başlıkları doğru bir şekilde atamış olacağız.

Dönüştürülmüş Tablo

Veri Girişi

Bir diğer başlığımız ise veri girişi. Bu veri girişi komutunu neden kullanırız biraz bundan bahsedeyim. Verilerle çalışırken bazı durumlarda öyle bir çalışma yapıyor oluruz ki, dışarıdan veri almadan içeride tablolar kullanıyor olabiliriz. Veri modellemesi yaparken ilişkileri kurma noktasında kendi oluşturduğumuz tablolara ihtiyaç duyabiliriz. Örnek vermek gerekirse bir şirkette 20 farklı çalışan olduğunu düşünelim. Bu 20 farklı çalışanın da her birinin kendi departmanı özelinde 4 farklı müdürünün olduğunu düşünelim. Fakat elimizdeki veriye göre, çalışanların müdürünün kim olduğunu bilgisi yer almıyor olabilir. Burada pratik bir şekilde “Veri Girişi” komutu ile kendi tablomuzu oluşturabilir ve gerekli ilişkileri kurarak sonuç alma noktasına gidebiliriz.

Verileri Girin

Yukarıdaki görselde yer alan “Verileri Girin” butonuna tıklayarak veri girişi yapabileceğimiz ekrana ulaşabiliriz. Tıkladığımızda karşımıza şu şekilde bir ekran açılıyor olacak.

Tablo Oluşturma Ekranı

Buradaki tabloyu şimdi yukarıda verdiğimiz örneğe göre hızlı bir şekilde dolduralım. Bu kısmı direkt olarak tabloyu doldurup aşağıdaki görselde göstereceğim.

Oluşturulmuş Tablo

Bu şekilde tabloda görebileceğiniz gibi ilgili çalışanların yöneticilerinin kim olduğu tablosunu pratik bir şekilde oluşturabiliriz. Fakat oldukça büyük tablolar oluşturmak gerektiğinde bu şekilde manuel olarak bir tablo oluşturma işlemi çokta mantıklı olmayacaktır. Bu işlemi küçük tablolarda kullanabilirsiniz. Ayrıca ilgili noktalardan yakalayarak diğer tablolar ile bu tablo arasında da ilişkiler kurabilirsiniz.

Veri Kaynağı Ayarları

Veri kaynağı ayarları nedir diye bakacak olursak şu şekilde açıklayabilirim. Biz genelde bu seri boyunca veriler üzerinde çalışırken hep excel kaynağını kullanarak ilerliyoruz. Bu excel kaynağıyla ilgili izin ayarları olabilir. Ya da veri kaynağı olarak SQL gibi, web gibi farklı bir kaynaktan veri alıyor olsaydık, o kaynaklarla ilgili izin ayarlarını ayarlama noktasında “Veri Kaynağı Ayarları” nı kullanabilirdik. Fakat biz herhangi bir izin gibi bir durumla karşılaşmadık. Bu komuta tıkladığımızda karşımıza ne çıkıyor bunu da göstermek adına aşağıdaki görselde sizlerle paylaşıyorum.

Veri Kaynağı Ayarları

Sonraki Bölümde..

Toparlayacak olursam bu bölümde veri kaynağından gelen verideki ilk satırı başlık olarak atamayı, elimizde olmayan verilere ithafen bir tablo oluşturmamız gerektiğinde manuel olarak tablo oluşturmayı ve veri kaynağı izin ayarlarını nasıl değiştirebileceğimizi anlatmaya çalıştım. Bir sonraki bölümde diğer komutlar ile öğrenmeye devam edeceğiz. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüş ve önerilerinizi, geri dönüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Herkese sağlıklı günler diliyorum!

One thought on

Power BI – Bölüm 15 – Veri Transformasyonu 1

  • Halil

    Seri oldukça güzel gidiyor Kerem Bey, Anlatımınız ise gayet açıklayıcı olmuş. Fakat izin kısmına biraz daha değinilebilir mi diye de düşünmedim değil doğrusu. SQL bağlantısı yapılınca gerekebileceğinden bahsetmişsiniz bunu bir örnek ile desteklesek daha aydınlatıcı olabilir sanırım. Ama onun dışında anlatım harika olmuş, serinin devamını dört gözle bekliyorum 🙂

Bir cevap yazın

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.