Pandemi Sonrası İş Dünyası

Nisan 2021’de 4 milyon ABD çalışanı işini bıraktı… 2021 sonunda bu sayının daha da artması bekleniyor. Bu Amerika Birleşik Devletleri’nde “Büyük İstifa” olarak tanımlanıyor. Birleşik Krallık’ta ve İrlanda’da çalışanların yüzde otuz sekizi(%38) önümüzdeki 6-12 ay içinde işlerinden ayrılmayı planlıyor ve dünya genelinde çalışanların yarısından fazlası bunu düşündüklerini dile getiriyor.

Pandemiden sonra, nerede ve ne zaman çalışacakları konusunda yeterli esneklik sunulmadığı takdirde insanlar işlerinden ayrılmayı düşünüyor. Bu ölçüde büyük bir işten ayrılmanın (%32) en önemli nedeni olarak “çalışan tükenmişliği” gösterilmektedir. Pandemi, çalışanları ek ev sorumluluklarıyla ve belirsizliklerle dolu iş hayatıyla çok zorladı. Hem sahada çalışanlara hem de uzaktan çalışanlara büyük bir stres yaşattı.

Tarihsel olarak incelendiğinde çok sayıda işçinin işini bırakması sağlıklı bir ekonomi modelini işaret eder. Ancak, COVID-19 pandemisi ABD tarihindeki en kötü durgunluk dönemlerinden birisi ve milyonlarca insan hala işsiz olmasına rağmen, işverenler iş gücü yaratmakta büyük bir sıkıntı çekiyor. Kısaca, “Pandemi” iş tanımını ve insanların bu konudaki düşüncesini sonsuza dek değiştirdi. Neyse ki, işler daha dijital hale geldikçe iş verenler daha esnek olma, daha iyi ödeme yapma ve daha fazla büyüme sağlama eğilimindedirler. Dijital işlerin potansiyel faydalarından en önemlisi, çalışanların dijital becerilerini sürdürmeleri ve geliştirmeleri için teşvik etmesidir. Pandemiden sonra, birçok çalışan aslında ne tür bir iş yapmak istediklerini ve nerede yaşamak istediklerini yeniden düşünmeye başladılar.

monster.com iş sitesinde yapılan bir ankete göre, ankete yanıt verenlerin %95’i “şu anda iş değiştiriyor” ve %92’si yeni bir iş bulmak için sektör değiştirecek. Prudential tarafından yapılan bir başka ankette ise, çalışanlar, şans verilirse farklı bir sektörde kariyer yapmak için yeniden eğitim alacaklarını söylüyor.

Dünyanın her bölgesi işçi sıkıntısı çekiyor. Küresel Kalkınma Merkezi, Avrupa’da 2050’de 2015’e göre 95 milyon daha az işçi olacağını belirtiyor. Avustralya İstatistik Bürosu, Avustralyalı işletmelerin yüzde 74’ünün kalifiye personel bulmakta zorlandığını söylüyor.

Yüksek ciro, şirketlerin çalışanlarına daha yüksek ücretler ödeyerek çözebilecekleri bir konu değildir. Bu dönemde, işçileri vasıflandırarak, işgücünü geliştirmek çalışanı elde tutmak için en uygun seçeneklerden birisi olarak gözüküyor.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.