Openshift Bölüm 2: Mimari

Openshift Web tabanlı bir arayüz ile cluster yönetimini sağlar. Kullanıcılar bu arayüz üzerinden yetkilerine göre işlemler gerçekleştirebilirler.

Kullanıcılar geliştirdikleri projeleri SCM aracılığıyla sistemde saklarlar ve versiyonlanır. Pipeline kullanılarak OCR’a push edilerek image olarak kullanılabilir halde saklanmasını sağlar.

Bir container ayağa kaldırılacağı zaman OCR’da arama yapılır ve ilgili image varsa buradan image alınır ve container oluşturulur.

Container’lar Pod’ların içerisinde yer alır. Pod teknik olarak birden fazla container içerecebilir; ama best practice olarak bir Pod’un yalnızca bir container barındırması tavsiye edilir.

Bir Pod yaratmak istediğimizde bunu Deployment’lar aracılığıyla yaparız. Deployment üzerinde Service tanımlamaları yaparız. Service’ler bizim çalışan her bir uygulamamızı temsil eder ve Deployment içerisinde temelde birden çok Service’i tanımlarız ve kullanırız.

Openshift mimarisinde yönetim için bir veya daha fazla Master ve işleri gerçekleştiren Worker diye de tabir edilen Node’lardan oluşuru. Kubernetes’ten aşina olduğumuz bir yapı özetle.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.