Openshift Bölüm 1: Openshift Nedir?

RedHat’ın enterprise level, open source container orkestrasyon aracıdır. PaaS (Platform As A Service) temelli bir yapıdır. 4 sürümü mevcuttur.

Origin: Open Source

Online: Public uygulama geliştirme hosting servisi

Dedicated: AWS veya Google gibi cloud sistemlerde oluşturulabilir versiyonudur.

Enterprise: On-premiss olarak PaaS olarak kullanabileceğiniz versiyonudur.

Openshift Docker container’ların üzerinde koşması için oluşturulmuş Kubernetes’in daha kolay yönetilebilmesi, hızlı uygulama geliştirme, deployment ve yaşam döngüsünü yönetmek için geliştirilmiş bir araçtır.

Yukarıdaki resimde aslında temeli gösteriyor. En altta Docker Engine var, onun üzerinde, yönetimini daha stabil hale getirmiş ve büyük yönetim artıları sağlayan Kubernetes var. Kubernetes harika bir alet; ama işleri yürütmek epey zor olabiliyor. Bu sebeple Openshift işleri kolaylaştırmak için yola çıktı. Yani Openshift’i anlamak istiyorsak önce Docker, ardından da Kubernetes’i anlamak ve bilmek gerekiyor.

Openshift, Kubernetes üzerinde bazı araçlarla Kubernetes katmanından soyutlama yaparak bizim için daha kolay bir ortam oluşturur. Bu arçlara bakacak olursak:

SCM (Source Code Management): Github, BitBucket gibi araçların yanında lokal olarak kullanılabilen kaynak yönetimi araçlarından faydalanır. Şu anda yalnızca Git çözümlerini desteklemektedir.

Pipeline: CI/CD bazlı çözüm sağlayan araçtır. Development ve deployment süreçlerini soyutlayarak tüm platformlarda çalışabilir hale getirmeyi amaçlar.

OCR (Openshift Container Registry): Docker konusundan da aşina olduğumuz bir konu. Image oluşturup saklamak, container oluştururken ihtiyacımız olan image’leri indirmek, image’leri yönetmek gibi bir dizi işlemi üzerinde gerçekleştiririz.

SDN (Software Defined Network): Docker ve Kubernetes’ten aşina olacağımız bir kavram. Container’ların birbirleri ile iletişim kurabilmesini olanaklı hale getirir. Overlay network’ten anımsayacaksınız.

API: Yönetim işlemleri için Openshift üzerinde API’lar bulunur. Bu hem kaynakları hem de işlemleri yönetmek için kullanılan, REST temelli araçlardır.

Governance: Kişi veya takımların uygulamalara erişimini yönetmek için kullanılır. Bu şekilde yetkisiz erişimlerin de önüne geçilmiş olur.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.