Nedir bu Veri Bilimi?

Pek çoğumuz bugüne kadar; video izlemek için bulunduğumuz bir platformun reklamında, haberleri gözden geçirdiğimiz bir internet sitesinin içeriklerinde ya da buna benzer diğer alanlarda büyük olasılıkla “veri bilimi” uygulamalarıyla karşılaştık. Peki nedir bu “veri bilimi”? Tanımlama ve kavramlara geçmeden önce bu yazıda, aslında farkında olmadan ne kadar da veri bilimi ile iç içe yaşadığımızdan bahsetmeye çalışacağım. Bu sayede hem farkındalığımızı arttırıp hem de veri bilimi öğrenme yolunda kendimize motivasyon sağlamayı hedeflemekteyim.

Üstte belirttiğim gibi günümüzde farkında olmadan pek çok alanda veri bilimi uygulamaları ile iç içe yaşamaktayız. Kafamızda canlanması adına bu uygulamalara örnek verecek olursak;

Arama Motorları

  • Daha önce aradığımız kavramlardan yola çıkarak bizi yönlendirmesi,
  • Aramaya çalıştığımız kelimeyi daha yazarken bize öneriler oluşturması,
  • Daha önce aradığımız konu ile ilgili en çok tıklanan sitelerin listelenmesi…

Nedir bu Veri Bilimi?

Alışveriş Siteleri/Uygulamaları

  • Daha önce araştırdığımız ürünlere benzer ürünlerin önümüze getirilmesi,
  • Arama yaptığımız en çok talep gören ürünlerin listelenmesi…

Nedir bu Veri Bilimi?

Dizi/Film Siteleri

  • Daha önce izlediğimiz içeriklere benzer öneriler sunması,
  • İzleyicilerin verdikleri puanlara göre listeleme yapması…

Nedir bu Veri Bilimi?

Bu uygulamalar ve benzerleri ile ne kadar süredir iç içe yaşadığımızı düşünecek olursak aslında “veri bilimi” kavramınında uzun süredir hayatımızda olduğunu görmüş oluruz. Şaşırtıcı değil mi? Bence veri bilimiyle ilgili akıllardaki soru şu olmalı. Neden bu kadar geç popüler hale geldi? Onun da cevabı şu; belli bir süre sonra bu kavram ile ilgili çalışmalar açık kaynak (open-source) haline geldi de ondan. Bu sayede isteyen herkes dilediği yerden veri bilimi ile ilgilene bilme şansına sahip oldu. Günden güne popüleritesinin artmasıyla birlikte bu kavram ile ilgili eğitim ve kaynakların sayısı da oldukça arttı. Bizlere de bu kaynakları kullanıp öğrenmek düşüyor. (tabii ilgi alanımız ise- ki bu yazıyı okuyor olmanız bile ilgilendiğinizin kanıtı)

Kavramlara ve teknik terimlere olabildiğince basit bir şekilde değinip veri bilimi alanına ilgi duyan ve yeni araştırmaya başlayan kişiler için bir vizyon oluşturmayı planladığım bu yazı dizisinde sonraki yazılarda veri biliminin kullanım alanlarıyla ilgili daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

Görüşmek üzere, sağlıklı günler.

One thought on

Nedir bu Veri Bilimi?

Bir cevap yazın

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.