istatistik bölümü tercihi – lisans

istatistik ve bilgisayar bilimleri lisans programı tercihi

İstatistik lisans Programı nedir?

Öncelikle söylemek gerekir ki “istatistik ve bilgisayar bilimleri” ve “istatistik” bölümleri genellikle aynı müfredata sahip oluyor. Yani aşağıda yazdıklarımı iki bölüm içinde değerlendire bilirsiniz.

İstatistik en temel anlamıyla olaylar, nesneler ve bunlar arasındaki ilişkileri veri toplayarak anlamaya çalışan alandır. Yani işiniz veri ile ve aşağıda saydığın 4 soru ile ilgileneceksiniz öğrenim hayatınızda.

  1. Veri nasıl toplanır?
  2. Toplanan veri nasıl düzenlenir?
  3. Veri nasıl analiz edilir?
  4. Veri analizi sonuçları nasıl raporlanır?

Ve tabi günümüzde bu soruların cevapları için bilgisayar üzerinde çalışmanız gerekiyor. Dolayısı ile İstatistik lisans programlarında bilgisayar programlama da çok önemli olacak sizin için.

İstatistik bölümü tercih edilir mi?

İstatistik bölümü şu an ve gelecekte büyük ihtiyaç olan Veri Bilimi, Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka, İş Zekası gibi alanlarda çalışacak insan ihtiyacını karşılayabileceğimiz ana lisans bölümlerinden biridir.

Bu anlamda istatistik bölümünü ben çok önemsiyorum. Çünkü istatistik lisans programları veriyi, analizi, matematiği ve bilgisayar programlamayı bünyesinde barındırıyor. Bu sebeple bu istatistik bölümü mezunları, mezun olduktan sonra kendi işlerini yapabilen ender lisans bölümlerinden biridir.

Fakat bu bölümü okumak çok kolay değil. Matematiğe ve programlamaya dair bir isteğiniz olmalı yani gelecekte bütün bir mesainizi geçireceğiniz bu alanlarda çalışmak istiyor olmalısınız.

Ve istatistik lisans programında okumaya başladığınızda aklınızdan çıkartmamanız gereken en önemli şey; günümüzde Veri Bilimi, Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka, İş Zekası gibi alanlarda çalışmak isteyen insanlar Temel istatistik öğrenmek için kurslara gidiyor ve büyük emek harcıyorlar.

İstatistik nasıl okunur?

 

Dolayısı ile siz bu istatistik öğrenme şansını iyi değerlendirmeli ve öğrenebildiğiniz her şeyi teorisi ile birlikte öğrenmelisiniz. Bilgisayar programlama konusunda kesinlikle aktif olmalısınız istatistik lisans programını okurken. R, Python ve Julia dillerini kesinlikle öğrenin. Bu programlama dillerinin yanı sıra Java ya da C# öğrenmenizin büyük artısı olacaktır size.

Sonrasında Veri Tabanları konusunda kesinlikle bir şeyler öğrenmeniz lazım mezun olmadan önce. Özellikle ilişkisel veri tabanlarından başlayın ve sonrasında NoSql ve büyük veri konularında da bir temel yapın kendinize.

Kaggle, Google colab, github gibi platformları öğrenin buralardaki çalışmalara katılmaya çalışın.

İstatistik mezunları kolay iş bulabilir mi?

Bu sorunun cevabı, eğer yukarıda saydığım şeyleri yaparsanız kesinlikle güzel bir iş bulursunuz. Bu konuda gönlünüz rahat olsun çünkü gelecekte de bugün olduğu gibi veri ve veri analizi konuları giderek önem kazanacak. Dolayısı ile bu alanlarda çalışan insan ihtiyacı da artacak.

Başarılı bir tercih dönemi dilerim herkes için.

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.