Kubernetes Bölüm 1: Kubernetes Nedir?

Container yığınlarının dağıtılması, ölçeklendirilmesi ve yönetimini otomatikleştirmek için oluşturulmuş open source container orkestrasyon aracıdır.

Google tarafından, Go programlama dili kullanılarak yazılmıştır. İsmi Yunanca kökenlidir, Dümenci anlamına gelir, bu sebeple de logosunda gemi dümeni vardır. Bazı kaynaklarda k8s (k + 8[harf sayısı: ubernete] + s) veya kube olarak bahsedildiğini görebiliriz.

Kubernetes proje olarak başladığında adı Procejt 7 idi. Dümendeki 7 kol, bu isme ithafen oluşturulmuştur. Uzun yıllar Google kendi içinde kullanmış, ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürmüştür. 2015 yılında ise CNCF’ye (Cloud Native Computing Foundation) bağışlamıştır. Şu anda lokal ve cloud ortamların tamamında kullanılabilir durumdadır.

Peki Swarm varken neden Kubernetes? Burada temel sebep container ekosistemini Kubernetes çok daha başarılı bir şekilde yönetebildiği için tercih edilmeye başlandı ve oldukça popüler hale geldi.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.