Kodlamayı Öğrenin Ama Zor Yoldan

Kodlamayı Öğrenin Ama Zor Yoldan

Burada anlatılan tavsiyeler, kodlamayı öğrenmeyi mümkün olduğunca zorlaştırmaktadır… Belki de kolay yolu seçmelisiniz 🙂

Uyarı: Hiciv içerir…

Kodlamayı Öğrenin Ama Zor Yoldan
Photo by Mira Bozhko on Unsplash

1- İlk olarak gerçekten zor bir programlama dil seçin

Zor bir programlama dili seçtiğinizden emin olun. Bunun, kod öğrenme yolculuğunuza başlamadan önce gerçekten bir geri dönüşü olacaktır.

Burada başka hiç şansınız yok. Bir takım kişilerin C ++ veya Java’nın henüz yolun başında olanlar için zorlayıcı olabileceğini söylediğini duymuş olabilirsiniz. Ancak, bu diller de bile biraz ekstra sabır ve azim ile ustalaşabilirsiniz.

Belki de COBOL veya PL/I gibi eski moda bir dil de seçebilirsiniz. Ya da assembly, hatta makine dili gibi gerçekten düşük seviye bir şeye ne dersiniz?

Niye Malbolge, Befunge veya INTERCAL gibi ezoterik dillerden birini denemiyorsunuz? Bu dillerden biriyle başlamak sizi birkaç yıl öncesine götürecektir elbet. Ayrıca, iş olanakları sunmamaları da sizi cezbetmeyebilir.

Ne yaparsanız yapın, JavaScript, Python veya Ruby gibi modern, erişilebilir ve evrensel olarak kullanılan bir dil seçmeyin.

Çok yoğun talep görüyor olabilirler ve internet üzerinden sayısız ve ücretsiz öğrenme olanaklarına da sahip olabilirler. Ayrıca, Geniş katılımlı ve destekleyici bir çok topluluğa da sahip olabilirler.

Fakat size soruyorum, bütün bu modern ve kolay erişilebilir dilleri öğrenmenin mücadele neresinde?

zor bir kodlama dili seçin
Photo by Ethan Sykes on Unsplash

Yüksek Performanslı R Programlama: Rcpp ile C++ Entegrasyonu

2- Size kabusu yaşatacak bir kodlama ortamı kurun

Ücretsiz olarak indirilebilen veya denenebilen çeşitli metin editörlerini ve IDE’leri (entegre geliştirme ortamlarını) duymuş olabilirsiniz. Örnekler arasında Sublime, Atom, VSCode, IntelliJ,… ve daha fazlası sayılabilir.

Bazı insanlar bunların kod yazmayı çok daha kolay ve üretken hale getirebileceğini iddia ediyor olabilir. Bu insanları görmezden gelin derim 🙂

Elbette… otomatik tamamlama, sözdizimi vurgulama, kodlama ve her türlü uzantı paketine erişim, kodlamayı kolaylaştırır gibi geliyordur kulağa. Ama gerçekte olan tamamen farklıdır. Yazılım yazmayı gerçekten bilen kimselerin bunları kullanması gerekmez.

Bu editörlerin ve IDE’lerin sektörde profesyoneller ve deneyimli geliştiriciler tarafından da yaygın olarak kullanılması düşündüğünüz kadar da önemli değildir. Kuşkusuz bu Big Tech™ tarafından finanse edilen bir tür muazzam komplo gibi bir şeydir 🙂

Vim veya Emacs gibi terminal tabanlı editörlerin genellikle öğrenmesi zor olduğu söylenir. Ancak, bunlar bile pratik yaparak kolayca öğrenilebilir.

Daha zorlu bir geliştirme ortamı için Windows Not Defteri’ni bile deneyebilirsiniz. Daha da iyisi, klavyenizi baş aşağı çevirin ve monitörünüzü aradan çıkarın derim 🙂

Ya da belki de şu şekilde bir kurulumu tercih edebilirsiniz 🙂

kodlama ortamı kurulumu
Source: https://xkcd.com/378/

Veri Bilimcinin Alet Çantası

3- Şimdiden büyük projelerde yer alın

Kod yazmayı öğrenmek konusunda ciddiyseniz, herkes dünya rekoru kırmanızı bekliyor sizden bunu bilin 🙂

Sonuçta, işe girdiğiniz ilk hafta içinde gerçek zamanlı, dağıtılmış bir video akışı platformu oluşturabilmeli, ikinci haftadan sonra da yapay zeka destekli bir öneri sistemi ekleyebilmelisiniz. Bunu yapabilir misiniz, karar verin yada işten ayrılmak için bir kaç gün bekleyin 🙂

Her neyse, henüz yolun başında olanlar için de adım adım öğrenebilecekleri proje örneklerinden de pek söz edemeyiz. Popüler açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak da hiç olmadığı kadar zor elbette.

Yani kesinlikle bunlarla uğraşmayın 🙂

0’dan 1’e Veri Bilimi Projesi Adımları

4. Asla, ama asla yardım istemeyin

Günlük anlamına karşın, yazılım geliştirme camiasında yaygın olarak kullanılan “acemi (yeni başlayan kimse)” kelimesi; aslında uzun yıllara dayanan deneyime ve programlama bilgisine sahip birisini ifade eder 🙂

Bu yüzden gerçek programcıların asla yardım istemesi gerekmez.

Ayrıca, bir şeye yeni olmak, klasik olarak bir zayıflık belirtisidir.

Zayıf görünmek istemezsiniz, bu yüzden bir şeye ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzde yardım istemeyin. Yoksa, zor yoldan öğrenebilecekken neden kolay olanı seçesiniz? 🙂

StackOverflow gibi Soru-Cevap web sitelerinde, birbirlerinin sorularına cevap verebilen her seviyede geliştirilerin olduğunu görebilirsiniz. Ama aslında ne kadar biliyorlar?

Kuşkusuz, birçoğu her aşamada diğer programcılara yardım edebilmek amacıyla paylaşabileceği üst seviyede bilgilere sahip olan yazılım uzmanıdır. Ama kesinlikle gerçekten yardım falan ettikleri de yok…

asla yardım istemeyin
Photo by Kobu Agency on Unsplash

Kodlama Bilgilerinizi Taze Tutmanızı Sağlayacak 17 Site

5. Sık sık altı ayda bir ara verin

Kodlamayı öğrenmekten daha zor olanı ne, biliyor musunuz?

Altı ayda bir iki saatlik aralıklarla kodlamayı öğrenmektir.

Herkes herhangi bir konuda başarılı olmanın anahtarının tutarsızlık olduğunu bilir. Bazı insanlar “az ve sık bir şekilde” pratik yapmanın yeni bir beceri öğrenmenin en iyi yolu olduğunu iddia ederler. Ayrıca, bunlar genellikle günde 20 dakika bile çalışmanın, fark yaratabileceğini söyleyen insanlardır. Her iki konuda da yanılıyorlar maalesef.

Uzun, altı aylık bir mola, daha önce öğrendiklerinizi tamamen unutmak için mükemmel bir zamandır. Altı ayı yönetemiyorsanız, en az üç veya dört ayı hedefleyin.

Öğrenmeyi normal rutininizin bir parçası haline getirme alışkanlığına girmeyin. Rutin görevler arasında dişlerinizi fırçalamak, ayakkabılarınızı bağlamak ve tuvaleti yıkamak da yer alır.

Hiç kimse, bu şeyleri her gün düzenli yaparak başarılı olmadı 🙂

altı ayda bir öğrenin
Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

6- Belirli bir konu çerçevesinde okuyun

İnternet çağının iyi bilinen bir dezavantajı da; çevrim-içi okumak, izlemek ve dinlemek açısından yeterince meteryalin olmamasıdır.

Belki de çeşitli blogları, çevrim-içi yayınları, haber siteleri, podcast’leri ve ‘video eğitimleri duymuşsunuzdur. Kötü haber şu ki, kontrol ettim ve sadece var olmadıklarını doğrulayabilirim.

Ayrıca, belirli bir konu çerçevesinde okumanın daha geniş bir anlayış geliştirmenize yardımcı olduğuna ciddi ciddi inanıyor musunuz? Veya bu tür makaleler, pek üzerinde fikir yürütmediğiniz yönlere olan ilginizi artırabilir mi hiç?

Ve bu efsanevi kaynaklar velev olsa bile, yüksek kalitede, uzmanlar tarafından yazılmış ve genellikle tamamen ücretsiz olacaklarını kim söyleyebilir ki?

Belki de onun yerine bir kitapçıya veya kütüphaneye gitmek daha cazip gelebilir mi?

Yine kötü haber: artık kimse fiziksel kitap basmıyor, çünkü kimse onları okumuyor. İnternet onları öldürdü. Yoksa böyle değil mi? 🙂

belirli bir konu çerçevesinde okuyun
Photo by Anete Lūsiņa on Unsplash

Veri Bilimi İçin Ücretsiz Online Kurslar

7. Daha deneyimli programcılar ile etkileşimden kaçının

Bir şey öğrenmenin bir numaralı kuralı uzmanlardan uzak durmaktır.

Çünkü çoğu uzmanın anıları kısadır ve henüz yolun başında neler yaşadıklarını pek hatırlayamazlar. Bu, onların suçu değil. Onların beyinleri bilmediğiniz şeylerle dolu zira…

Deneyim zaten abartılıyor… değil mi?

Doğru!

Birçok arkadaş, bir uzman ile birlikte programlama öğrenmenin; daha deneyimli geliştiricilerin sahip olduğu püf noktaları ve ipuçlarını öğrenmenin harika bir yolu olduğunu söylüyor. Gerçekte ise, onların kötü alışkanlıklarını / zayıf duruşlarını / alaycı dünya görüşlerini yakalama olasılığınız daha yüksektir.

Ayrıca, en son birisinin bir şey hakkında tavsiyenizi sorduğu anı bir düşünün. Bunun sizi ne kadar korkunç hissettirdiğini hatırlıyor musunuz?

Peki, gerçekten deneyimli geliştiricilerin yaptıkları çalışmalar hakkında konuşmaktan hoşlandıklarını düşünüyor musunuz? Tabii ki de değil. Üstüneüslük sıkça sorulan soruları sorarsanız da size kızarlar.

daha deneyimli programcılar ile birlikte öğrenmek
Photo by Helloquence on Unsplash

8. Staj ve iş başvurularından uzak durun

Son olarak da, yakın çevrenizde olası yazılım alanındaki staj ya da giriş seviyesi iş olanakları hususunda Google’da arama yapmaktan kaçının.

Başarılı bir şekilde aya iniş için kullanılabilecek kodu yazana kadar hiçbir şeye kesinlikle başvurmayın ve Bill Gates ile Tim Cook’tan elle yazılmış bir ortak referans mektubu alın muhakkak. Böyleyken bile, iki kez düşünün 🙂

Tamam belki, stajlar bir takımın parçası olarak yazılım alanında gerçek dünyayla çalışma deneyimi sağlayabilir. Nasıl ilerlediğinize dair doğru geri bildirimler almanıza izin de verebilir. Ayrıca belirli bir iş rolüne hazır olup olmadığınıza karar vermenize de yardımcı olabilir.

Fakat! Bunlardan herhangi birinin profesyonel bir geliştirici olmanız açısından sizin için yararlı olabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz…

Herkes stajyerlerin ofis içi ucuz iş gücü olarak alternatif bir çözüm olduğunu gayet iyi biliyor. Şunu da açıkça söylemek gerekirse, tüm zamanlarını kahve hazırlayarak geçiriyorlar. Unutmayın, okuduğunuz yada dinlediğiniz tüm başarı öykülerinde bu önemli ayrıntı pek dile getirilmiyor.

ilk iş deneyimimde nasıl bir yol izlemeliyim

Benzer şekilde, iş başvurusu yapmak da korkunç bir fikirdir..

Evet, iş başvurularına bakmanın, bir sonraki aşamada hangi becerilere odaklanmanız gerektiği hususunda sizi doğru bir şekilde yönlendirebileceği açıktır. Ancak şunu da unutmayın, şirketler her zaman özgeçmişinize/CV’nize sığabileceğinden daha fazla beceriye sahip olmanızı sizden bekler, ve bu yüzden bu hiç bitmeyecek bir süreç olacaktır.

Bir iş başvurusunda bulunup bir görüşmeye davet edilseniz bile, reddedileceğinizden emin olabilirsiniz. İş görüşmeleri korkutucudur ve uygulama ve deneyimle asla daha kolay olamaz. Çok daha güvenli olanı gözlerinizi kapamak ve işlerin ayağınıza gelmesini beklemektir 🙂

Kesinlikle kendinizi ortaya koymayın ve düşükte olsa bir beklentiniz olmasın! 🙂

Üniversite tercihleri – Veri Bilimi, Yapay Zeka

İşin şakası bir yana, işin şakası da olmaz gerçi 🙂

Tabii ki, herhangi bir nedenle kolay yolu seçerek kodlamayı öğrenmeyi tercih ediyor olabilirsiniz, o vakit yukarıda anlatılan tavsiyelerin tam tersini uygulayın.

Ya da sadece kalın harflerle belirtilenleri okuyun… 🙂

 • JavaScript, Python veya Ruby gibi modern, erişilebilir ve evrensel olarak kullanılan bir dil seçin. Zira bu diller yoğun talep görmektedirler. internet üzerinden sayısız ve ücretsiz öğrenme olanaklarına ve ayrıca da geniş katılımlı ve destekleyici bir çok topluluğa sahiplerdir.
 • Ücretsiz olarak indirilebilen veya denenebilen çeşitli metin editörlerini ve IDE’ler kod yazmayı çok daha kolay ve üretken hale getirmektedirler.
 • … Editörler ve IDE’ler sektörde profesyoneller ve deneyimli geliştiriciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Otomatik tamamlama, sözdizimi vurgulama, kodlama ve her türlü uzantı paketine erişim… kodlamayı kolaylaştırır.
 • Henüz yolun başında olanlar için adım adım öğrenebilecekleri proje örnekleri vardır.
 • Popüler, açık kaynaklı projelere katkıda bulunmaya başlamak hiç olmadığı kadar kolaydır.
 • StackOverflow… birbirlerinin sorularını cevaplayan tüm deneyim seviyelerindeki geliştiricilerle doludur…
 • Bu geliştiricilerin birçoğu her aşamada diğer programcılara yardım edebilmek amacıyla paylaşabileceği üst seviyede bilgilere sahip olan yazılım uzmanıdır.
 • ‘Az ve sık’ pratik yapmak yeni bir beceri öğrenmenin en iyi yoludur
 • Günde 20 dakika bile çalışmak fark yaratabilir.
 • Öğrenmeyi normal rutininizin bir parçası haline getirme alışkanlığı edinin…
 • belirli bir konu çerçevesinde okumak daha geniş bir anlayış geliştirmenize yardımcı olur.
 • Bir konu çerçevesinde kaleme alınan makaleler, pek üzerinde fikir yürütmediğiniz yönlere olan ilginizi artırabilir.
 • Belki de çeşitli ‘bloglar’, ‘çevrim-içi yayınlar’, ‘haber siteleri’, ‘podcast’leri’ ve ‘video eğitimleri’ yüksek kalitede, uzmanlar tarafından yazılmış ve genellikle tamamen ücretsiz olabilirler. 
 • Bir kitapçı veya kütüphaneyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Bir uzman ile birlikte programlama öğrenmek; daha deneyimli geliştiricilerin sahip olduğu püf noktaları ve ipuçlarını öğrenmenin harika bir yolu olabilir.
 • Gerçekten, deneyimli geliştiriciler yaptıkları çalışmalar hakkında konuşmayı sever.
 • Kodlama öğrenmenin başında uzman geliştiriye sıkça sorulan soruları sorun.
 • Stajlar bir takımın parçası olarak yazılım alanında gerçek dünyayla çalışma deneyimi sağlayabilir. Nasıl ilerlediğinize dair doğru geri bildirimler almanıza izin de verebilir. Ayrıca belirli bir iş rolüne hazır olup olmadığınıza karar vermenize de yardımcı olabilir.
 • İş başvurularına bakmanın, bir sonraki aşamada hangi becerilere odaklanmanız gerektiği hususunda sizi doğru bir şekilde yönlendirebileceği açıktır.
 • İş görüşmeleri uygulama ve deneyimle daha kolay hale gelebilir.
 • Kendinizi ortaya koyun ve beklentiniz yüksek olsun.
Peter Gleeson

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Umarım hepimiz için faydalı bir paylaşım olmuştur. Eğer sosyal medya kanallarımı takip etmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.