Kodlama Bilgilerinizi Taze Tutmanızı Sağlayacak 17 Site

Bugüne kadar birçoğumuz muhakkak çeşitli programlama dillerini öğrenmeye çalışmış ve kendimizi belli bir seviyeye getirmişizdir. Bu dilleri öğrenmek kimimiz için kolay kimimiz için zor olsa da üzerinde durmamız gereken şey, öğrendiğimiz onca şeyi zaman geçse bile nasıl canlı tutabileceğimiz. İşte biz de bilgilerinizi diri tutabileceğiniz ve ilerlemek istediğiniz alanlarda yeni tecrübeler kazanabileceğiniz en iyi 17 siteyi sizler için derledik:

   1) HackerRank

Kaynak görüntüyü göster

HackerRank; size Python, SQL, Java, C, C++, Artificial Intelligence ve daha birçok programlama dili ve alanında problemler, yarışmalar ve egzersizler sunan bir site. Site, kolaydan zora birçok problem sunuyor ve bunları çözdükçe size belli bir puan vererek tüm  kullanıcılar arasındaki sıralamanızı görmenizi sağlıyor. Ayrıca belirli zamanlarda düzenlenen çeşitli yarışmalarla ödüller kazanmanız ve  iş başvuruları yapmanız da mümkünBuradan siteye girip oturum açarak egzersiz yapmaya hemen başlayabilirsiniz:)

   2) GeeksforGeeks

 

Geeksforgeeks, kısaca GfG, yine HackerRank sitesine benzer şekilde alıştırmalar sunan bir site. Ama buna ek olarak belirli bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz çevrim içi/çevrimdışı kurslar da mevcut. Sitenin “Tutorials” kısmında ise algoritmalar, veri tabanları ve programlama dilleri gibi alanlarda yararlanabileceğiniz ücretsiz makaleler bulunuyor. Siteye buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   3) LeetCode

Kaynak görüntüyü göster

LeetCode, algoritmalar ve veri tabanları gibi birçok konuda çeşitli problemlere sahip bir platform. Platformda Apple, Google gibi şirketlerin mülakatlarına hazırlık için sorular bulunuyor fakat bunlara girebilmeniz için premium üyeliğiniz olması gerekmekte. Yani bu kısım ücretli. Bir kısmına ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz makaleler mevcut. Sitede haftalık ve aylık olarak gerçekleştirilen yarışmalarla ise bilginizi ve kod yazma esnekliğinizi önemli oranda arttırabilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

   4) Coderbyte

Kaynak görüntüyü göster

Coderbyte‘ta konulara, şirketlere ve zorluk derecelerine göre filtreleme yaparak istediğiniz problemleri çözebilirsiniz. Fakat problemlerin sadece bir kısmı ücretsiz. Yine de siteden Google, Facebook, Amazon gibi şirketlerin mülakat hazırlık sorularına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Siteye buradan giderek oturum açabilirsiniz.

   5) Topcoder

Kaynak görüntüyü göster

Topcoder; yazılım geliştirme, AI, data science alanlarında yarışmalar düzenleyen ve problemler sunan bir platform. Diğer sitelere göre zorluk düzeyi biraz daha yüksek olduğu için çözümlerde dikkatli olunmasında fayda var:) Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

  6) Codewars

Kaynak görüntüyü göster

Codewars, 20’den fazla programlama dilinde alıştırma ve yarışmalar sunan bir platform. Giriş seviyesi için çok faydalı olabilecek bu sitede, kendi çözümlerinizi diğerleriyle kıyaslayarak yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitedeki puanınıza göre çeşitli unvanlar kazanıp yükselebilirsiniz. Siteye giriş buradan

 

   7) Codesignal

Kaynak görüntüyü göster

 

Codesignal de yine günlük yarışmaların ve alıştırmaların olduğu bir site. Ancak sitenin çoğu kısmı ücretli üyelik gerektiriyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   8) Codeforces

Kaynak görüntüyü göster

Codeforces‘ta da yine çözebileceğiniz problem setleri ve katılabileceğiniz yarışmalar mevcut. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   9) CodeChef

Kaynak görüntüyü göster

 Codechef adlı bu site ise süre sıkıntısı olmadan düzenlediği yarışmalar sonucunda para ödülü dahil çeşitli hediyeler sunuyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   10) CodinGame

Kaynak görüntüyü göster

 

CodinGame sitesi diğerlerinden biraz farklı çünkü yazdığınız kodun sonucunu ekranda oyundaki karakterinizde hemen görebiliyorsunuz. Özellikle yeni başlayanlar için gerçekten çok eğlenceli ve öğretici bir site. Sitede farklı oyun modlarında kodlama yaparak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Buradan giriş yaparak hemen başlayabilirsiniz.

 

   11) Sphere Online Judge(SPOJ)

Kaynak görüntüyü göster

 

 SPOJ adlı bu site de çeşitli problem setleri ve yarışmaların olduğu ve performansınıza göre puan ve unvan veren harika bir site. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   12) Codility

 Codility, daha çok şirketlerin gönderdiği soruları çözmenizi sağlayan ve bu yolla da iş ya da staj teklifi alabileceğiniz bir site. Buradan ulaşabilirsiniz.

 

   13) HackerEarth

Kaynak görüntüyü göster

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   14) Google’s Coding Competitions

Kaynak görüntüyü göster

Bu sitede Google‘ın düzenlediği 3 farklı türde yarışmaya katılabilirsiniz: Hash code, code jam veya kick start. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

    15) Project Euler

Kaynak görüntüyü göster

Bu sitede matematik problemleri ve çözümü matematiksel temellere dayanan programlama soruları bulunmakta. Eğer matematiğe ilginiz varsa bunu programlamayla birleştirebileceğiniz mükemmel bir site. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

   16) Daily Coding Problem

Kaynak görüntüyü göster

Site, başlangıçta sizden mail adresinizi istiyor ve her gün bir problem gönderiyor. Problemlerin çözümünü görmek isterseniz premium üye olmanız gerekiyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

    17) Kaggle

Kaynak görüntüyü göster

Ve son sitemiz Kaggle… Kaggle, daha çok veri bilimi alanında çeşitli yarışmalar sunan bir platform. Site, şu an için 19.000’in üzerinde veri seti sunuyor. ML, DL alanlarında gelişmek isteyenler için eşsiz bir kaynak. Sitenin ‘Learn’ kısmı sayesinde ise Python, ML, Data Visualization gibi birçok alanda interaktif bir şekilde eğitim alabilirsiniz. Daha fazlası için buradan siteye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.