İstatistiksel Veriler ile Kadın!

8 mart dünya kadınlar günü

Dünyada hemen her alanda eşitsizlik var. Peki bu durum STEM(Science ,Technology, Engineering, Mathematics)alanında nasıl?  Dünya Ekonomik Forumu’ na göre STEM alanında eğer kadın-erkek oran farkı mevcut hızıyla kapanmaya devam ederse, bu oranın 217 yılda eşitleneceği öngörülmüş. Durum Türkiye açısından da pek farklı değil. Türkiye, STEM alanındaki cinsiyet eşit(siz)liğinde araştırma sonuçlarına göre 131. sırada bulunuyor.

Benzer bir durum bilişim alanında çalışan kadın sayısı için de geçerli. TUBİSAD’ ın  2018  yılında yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de bilişim alanında çalışan kadın oranı %7, dünyadaki ortalama ise %27!

Peki bilişimde durum böyleyken diğer sektörlerdeki kadın çalışan oranları nasıl?

 

 Kaynak

 

Bundan 200 yıl önce hesap yapabilen bir makine kurgulayan yani bilgisayar programlama sisteminin ilk örneğini tasarlayan Ada Lovelace’ ten ya da dünyanın ilk programlanabilir genel amaçlı bilgisayarını yapan Mary Alan Wilkes’ tan bu yana ne değişti, ne oldu da kadınlar bu alanda bu kadar geriledi?

Gündelik hayatın ya da iş hayatının hangi alanına girerse orayı güzelleştiren kadınlar neden STEM/bilişim alanında daha çok var olmasın, orayı da güzelleştirmesin? Bu alanlarda hem Türkiye’de hem de dünyada kadınlar başta kültürel ve çevresel etkenlerden dolayı çok aktif olamasalar da, sevindirici bir gelişme yükseköğretim ve sanayi alanlarından geliyor.

2008-2018 yılları arasında yapılan çalışmaya göre, yükseköğretimde görevli kadın öğretim üyesi sayısı yıllar içerisinde gelişme göstermiş. 

2007 ile 2017 yılları arasında yapılan bir araştırmaya göre ise sanayi sektöründe kadınların istihdamdaki dağılımı artıyor, iş çevresi kadın gücüyle güzelleşmeye devam ediyor.

 

Kadının iş çevresine daha çok katılabilmesi, daha aktif pozisyonlarda yer alabilmesinin yolu eğitimden geçiyor. Kadınlara da erkekler kadar eğitim hakkı tanınırsa, yani bu konudaki eşitsizlik de ortadan kalkarsa daha güzel günlerin bizi beklediği açık. Aşağıdaki grafiklerde de görüleceği üzere bu konuda iyileştirmeler var ama daha alınması gereken yolumuz var.

 

 

 

Biz Data Science Earth ekibi olarak, bu eşitsizliğin kapatılması adına elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bu bağlamda da vereceğimiz eğitimlerde kadın adaylara pozitif ayrımcılık yapmayı, ekibimizde daha çok kadına yer vermeyi, söz sahibi olmalarına olanak tanımak istiyoruz. Sen de bu eşitsizliğin kapatılmasına, ülkemizin kalkınmasına ve ekonomik geleceğimize katkıda bulunmak ve çalışmalarımızda yardımcı olmak için datasciencearth ekibine  katılmak ister misin?

Veri bilimi alanında kendimi geliştirmeyi çok istiyorum diyorsan eğitimlerimize katılabilirsin ya da ben bu alanda uzmanlaştım diyorsan yazar olarak, eğitmen olarak destek olabilirsin ve bu alana girmek isteyen gençlere özellikle de kadınlara ışık olabilirsin. Verinin gücünü kullanarak, ışığımız birlikte daha çok kişiye, daha uzak yerlere ulaştırmak için senide aramızda görmek bize mutluluk verecektir.

Bu çalışmamızı 8 Mart Dünya Kadınlar günü için değerli arkadaşlarım  Didem ve Baran’la  birlikte hazırladık, fikir veren ve çalışmamızda destek olan grubumuzun kurucusu sayın Çağrı bey’e de teşekkür ederiz.

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.