İnterneti ne kadar kullanıyoruz?

Dünyadaki aktif internet kullanıcılarının sayısı ortaya çıktı

Her geçen gün dijitalleşen dünyada internet kullanımının yüksek derecede olmasına şaşırmamamız gerektiğini öğrenmekteyiz.Dünyanın bilinen veri şirketlerinden biri olan Statista bu senenin internet kullanım verilerini bizlerle paylaştı.Ayrıntılı olarak incelediğimizde dijital nüfus oranlarında Temmuz ayı itibariyle 4.57 milyar kişinin aktif internet kullancısı olduğu yapılan analizden sonra ortaya çıktı.Oluşan bu sonucun yapılan veri analizlerinden sonra küresel nüfusun %59’unu oluşturulduğu görülmektedir.

SÜREKLİLİK AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA AKTİF SOSYAL MEDYA KULLANICISI 3.9 MİLYAR

Ayrıntılı olarak baktığımızda akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sürekli yükseldiği görülen internet kullanımının büyük bir payını bu noktadan almış gözüküyor.Ayrıca koronavirüs pandemi sürecinin de evde kalma sürekliliği dolayısıyla büyük ölçüde dijital nüfus oranında etki gösterdiği çıkarımını yapabiliriz.

Ülke bazında yapılan analizde ise internet kullanımı bakımından Çin,Hindistan ve ABD‘nin büyük bir üstünlüğünün olduğu görülürken Endonezya, Brezilya, Nijerya, Japonya, Rusya, Bangladeş, Meksika, Almanya, Filipin ve Türkiye gibi  ülkeler de ise 2019 yılına oranla büyük ölçüde yükseliş tespit edilmiş.

İnternet kullanım oranlarında büyük etkisi olan sosyal medya platformlarının aktif kullanıcı sayısı ise 3.96 milyar düzeyinde iken bu miktarı yorumladığımızda 3.91 milyarı mobil üzerinden girişlerle ortaya çıktığını görüyoruz.Sosyal medya kullanıcıları artık ortalama 8 sosyal ağ ve mesajlaşma uygulaması üzerinden günde ortalama 2 saat 24 dakika multinetwork için harcıyorlar.

Bu saptanan sürede  çevrimiçi ve dijital etkinliklerin büyük bir payı olduğunu görebiliriz.Artan kullanım en çok genç yaş gruplarında belirgindir,ancak 45-64 yaş arası internet kullanıcılarının da koronavirüs kitlenmelerinin bir sonucu olarak sosyal medyayı kullanarak daha fazla zaman harcadıklarını söyledi.

Kaynaklar:https://www.statista.com/statistics/617136/digital-population-worldwide/

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.