Impala Bölüm 6: Impala Shell

Cloudera Impala
Okunma süresi: < 1 dakika

Impala’ya’a genelde Hue ile bağlanıp, editör üzerinden işlerimizi yapabiliyoruz, en yaygın kullanılan yapı da budur. Fakat bazen bir şeyleri programatik yapmak istiyorsak, yani bir cron job kurup belirli aralıklarla bir işi gerçekleştirmesini istiyorsak bunu Hue üzerinden yapamıyoruz. Bu tür durumlarda Impala Shell ortamını kullanmak avantajlı oluyor.

Temelde Impala Shell’e bağlanmak çok basittir:

Bağlandığınızda:

Sunucu_adı veya ip:21000>

Çıktısını görürsünüz. Eğer kerberized bir sisteme sahipseniz, tabii böyle bağlanamazsınız, öncelikle bir keytab dosyası kullanmalı veya yetkili kullanıcı ile oturum açmalısınız.

Linux ortamında Impala üzerinde yetkisi olan bir kullanıcıya geçiş yapmak için:

Keytab dosyası kullanarak kerberos ticket oluşturmak için:

veya ticket oluşturmak için:

veya

Eğer yapılacak bir işi otomotize etmek istiyorsak bu kısımda .sh uzantıılı bir shell script veya Python ile kodlama yapmak gerekiyor. Bu durumda da Impala Shell’i parametrik olarak kullanmamız gerekiyor. Şimdi bazılarına bakalım:

-q: Impala Shell içine girmeden sadece bir sorguyu işletip sonucu almak istediğimizde -q ile ” veya “” arasına yazdığınız komutları işletir. Ör:

-f: Impala Shell’e karmaşık sorguları göndermek için genelde bunu bir SQL script dosyasına yazarız. Böyle bir dosyanın işletilmesi için de -f parametresi kullanılarak scriptin yolu ile birlikte verilmesi durumunda Impala tarafından işletilerek sonucu döner. Ör:

–var: Bir değişken tanımlamak ve değerini set etmek için kullanılır. Ör:

-o: Sorgu sonucunun bir dosyaya yazılması için kullanılır. Ör:

0
0

Veri Bilimci Yetiştirme Programı

Her yerde geçerli @datasciencearth sertifikası

Bu program ülkemizde büyük işgücü açığı bulunan Veri Bilimi konusunda çalışabilecek yeterliliklerde Veri Bilimciler yetiştirmek için kurgulanmıştır.

Ücretli ve Ücretsiz Eğitimler

Türkiye'nin en büyük veri bilimi topluluğu ile kariyerinizi inşa edin.

Gruplarımıza katılın!

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.