ilk iş deneyimimde nasıl bir yol izlemeliyim

İlk veri analisti iş deneyiminde yapılması gerekenler nelerdir

Soru : 

Bir şirkette veri analisti olarak işe başlayacağım fakat ilk iş deneyimim olduğu için nasıl bir yol izleyebilirim?

Cevap : 

Öncelikle rahat ol, senden öncelikle beklenen mutlaka genel ortama uyum sağlaman olacaktır. Şirketin kurtarılmasının beklendiği gibi bir hisse kapılıyorsan, açık yüreklilikle bunu tek başına hemen yapamayacağını anlatmaya çalış. Anlatamıyorsan arkana bile bakmadan oradan ayrıl 😊 Tabi yaşayarak öğrenmek gibisi de yoktur. Kendine güveniyorsan, yani toplantılarda gelen zor eleştirilere dayanırım, kısa zamanda işleri yoluna sokarım diyorsan elbette ki mücadele et.

Fakat unutma ki; ilk iş deneyimin senin geleceğini belirleyecek ana etken olabilir.

Sonra şirketin bulunduğu sektörün dinamiklerini anlamaya çalış. Bu konuda araştırma yap bol bol. Bilmediğin bir sektörde analiz yapmak imkansız. Sektöründeki insanları sosyal medya üzerinden takip et. Ne paylaşıyorlar, nelerle ilgililer, nelerden şikayetçiler vs…

Not defterin sürekli yanında olsun ve sana anlatılan şeyleri not al. A raporu, haftalık C analizi, aylık D tahmini, bölge satış K raporu vsvs… Bu raporlardaki önemli yerler nelerdir, bu raporlar hazırlanırken dikkat edilen hususlar nelerdir.

Excel konusunda evde çalış. İstatistik çalış. SPSS, SAS, KNIME yada hangisi kullanılıyorsa öğren bunları. Eğer R, Python gibi bir dil kullanılıyor ise bu konuda bir eğitim alman iyi olur senin için. Şirketler genellikle çalışanlarının bu tip eğitim almalarını destekler. Bağlı olduğun kişiye bu talebini ilet. Eğitim için bütçe çıkartamıyorsan bir kitap al ve başla ve tabi youtube video kaynıyor ama bu videoları izleyip geçme, uygulama yap.

Ve en önemlisi öğrendikçe kafanda senaryolar kur ve bunlarla ilgili analizler raporlar üret. Bunları yöneticin ile paylaş. Tabi onunda sana vereceği ödevler olacaktır. O ödevlere çok çalış.

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.