Güvende Miyiz? Güvende olmalı mıyız?

GÜVENDE MİYİZ?

 

Hiç komşunuz sizden internet şifrenizi istedi mi?

Eğer isteseydi tepkiniz ne olurdu?

 

Yoksa alttaki formülü kullanıp mı hareket ederdiniz?

 

İşin şakası bir yana; sadece bizim bilmemiz gereken bilgileri, daha doğrusu sistemlerin bizi ayırt etmesine yarayacak bilgileri, ne kadar saklayabiliyoruz? Gerçekten, bu bilgileri korumalı mıyız?

 

Gelin hep beraber mail ve şifrenizin başkaları tarafından bilindiği bir senaryo düşünelim. Pek çok hesabınıza girilebilirdi değil mi?

Peki hesaplarınızın hepsine erişebilirler miydi? Neden?

 

Elbette günümüzde çoğu servis 2FA(Two Factor Authentication) kullanmakta olduğu için; eğer ki kayıt olduğunuz yerlerde 2FA hizmeti kullanmaya özen gösteriyorsanız, giriş yapabilmeniz ya da herhangi bir işlem yapabilmeniz için gereken doğrulama cihazına erişiminiz kesilmediyse, erişim sağlanamıyor ve hesabınız güvende tutuluyor.

 

GÜVENDE MİYİZ?

 

Bana kalırsa güvende olmak hesabınızın bilgilerinin diğer mağdurlar tarafından bilinmemesi değil..

Mağdurlar? Ne? Kim?,

Evet tam anlamıyla mağdurlar! Sistem yöneticilerinin kullanıcı bilgilerinin sızdırılmamasına uğraşmaları gerekirken ,mesela Facebook’un kullanıcı verilerini satması skandalı gibi, daha kendi sistem giriş bilgilerini korumaya çalışan ve gizlilik politikalarına uyulması gerektiğini savunan , hiç ummadık isimlerden adeta hakaret yer gibi darbe yiyen mağdurlar.

Yakın zamanda hacklendikten sonra YemekSepeti, verilerin yeteri kadar şifrelenmemesiyle ilgili mağdur kullanıcılardan büyük tepkiler aldı.

 

İşte bu gibi durumlar tekrardan şu soruları akla getirmekte:

 

Güvende miyiz?

Güvende olmalı mıyız?

 

Her saniye oluşturduğumuz verilerin; gizlilik, güvenlik diye göz boyayan markaların sunucularında kullanılırken biz ne yapmalıyız?

 

biraz düşünelim..

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.