GitHub ve GitLab Farkları

GitLab ve GitHub, kod deposu yönetimini ve Git versiyon kontrol sistemini kullanan projeler için web tabanlı uzak depolama servisleridir. Geliştirmenin sürecinin durmaksızın devam ettiği projeler için tüm verilerin ve kaynakların erişimini kolaylaştıran bu hizmetlerde projeler uzak depolarda saklanır. İster bireysel olarak geliştirilme yapılan, isterse yüzlerce geliştiricinin aynı anda üzerinde çalıştığı bir proje olsun; GitLab ve GitHub servisleri organizasyonu ve düzeni sağlama noktasında çok başarılı iş çıkartırlar. Kaynak kodlarındaki ve projedeki değişiklikleri izlemek için açık kaynaklı Git versiyon sisteminin gücünden faydalanırlar.

Yazılım geliştirme yaşam döngüsünde, mevcut kaynak kodunda değişiklik yapmak ve hatta yeni kaynak kodları oluşturmak sıklıkla tekrarlanan operasyonlardır. Çoğu geliştirici eşzamanlı olarak kodun farklı kısımları üzerinde çalışmaktadır ve bu nedenle, bazen kod üzerinde gerçekleştirilen değişiklikler birbiriyle çakışabilir. Bu, yazılımda istenmeyen hatalara neden olabilir. Bunlar başlangıçta yazılım geliştirmeyi etkilemese de, gelecekte ciddi hatalara yol açarak hataları minimize etmeyi, sıfırlamayı zorlaştırabilmektedir. GitHub ve GitLab gibi servislerin yararlı olmasının temel sebebi budur. Kaynak kodunda oluşabilecek potansiyel hataların ve çakışmanın önüne geçmek için sistem sunarlar.

Hem GitHub hem de GitLab oldukça başarılı sürüm kontrol sistemleri (version control systems) olduğundan, ikisinden birini seçmek zorlayıcı olabilir.

İkisi arasındaki en önemli fark, GitLab’ın büyük ölçüde web tabanlı DevOps süreçlerinde öne çıkmasıyken; GitHub’ın kodları uzaktan incelemeye ve yönetmeye yardımcı olan bir kolaborasyon platformu olarak öne çıkmasıdır. GitHub, milyonlarca depoya sahip olduğu için geliştiriciler arasında daha popüler, ancak son zamanlarda GitLab, daha rekabetçi ve kullanıcı dostu hale getirmek için yeni özellikler eklemeye devam ettiği için gittikçe yükselen bir ün kazanıyor.

Peki doğru platformu nasıl seçeceğiz? 

Aşağıdaki tabloda belirtilen farklar bu iki harika platform arasındaki tercihinize bir yanıt bulmanızı sağlayabilir.

Özellik GitHub GitLab
Katılım GitHub projeleri ücretsizdir ve herkese açık olarak paylaşılan projeler herkese açıktır. GitLab, yalnızca web geliştirici ekiplerinin kodlar üzerinde işbirliği yapmasına izin veren bir havuzdur.
Depolama GitHub, ücretsiz planında organizasyonun içinde bir deponun bulunmasına izin vermez. GitLab, kullanıcılarının ücretsiz planı kullanırken depo bulundurmasına izin verir.
Sorun İzleyici Sorun izleyici, geribildirimi alınan sorunların başka bir depoyla birleştirildiğinde otomatik olarak kapatılması için isteklerin alınmasına izin verir. GitLab’da ise, sorun izleyici, kullanıcılarının sorunlarının otomatik olarak kapatılması için PR’lerle ilişkilendirmesine olanak tanır.
Dökümantasyon Dökümantasyon sistemi gayet iyidir. Dökümantasyon sisteminin geliştirilmeye ihtiyacı vardır.
Kimlik Doğrulama Depoyu kimlerin kullanabileceğini ve kullanamayacağını roller ile belirlenip ayarlanabilir. GitLab’da da proje yöneticisi, projeye olan erişimi açabilir ve sınırlayabilir.
Topluluk GitHub geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Problemleri tartışabileceğiniz milyonlarca aktif kullanıcısı var. GitLab, katılımcıları açık kaynaklı sistemlere bağlayan topluluk etkinliklerine ev sahipliği yapar.
Platform Projeleri depolamak için kullanılan bir geliştirme platformuna sahiptir. Görev yönetimi, hata izleme vb. gibi özellikler sağlar. GitLab, depoların web tabanlı DevOps dahili yönetimini sağlar.
Gizlilik Yönetimi Modüller içerisinde yalnızca proje üyeleri tarafından görülebilen gizli tartışma kanalları oluşturulabilir. GitLab, bu özelliği barındırmaz.

GitHub’ın Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Açık kaynak kod tabanı için inanılmaz sistemlidir
 • Kolay paylaşım sağlar
 • Gelişmiş ve kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne sahiptir
 • Çekme istekleri (pull request) ve yorumları (commenting on a pull request) sunar
 • Geniş bir topluluğa sahiptir
 • Proje oluşturması kolaydır
 • Uzaktan işbirliğine izin verir
 • Kolay kontrol özellikleri sağlar
 • Masaüstü ve mobil uygulamaya sahiptir.

Dezavantajlar

 • Çok iyi bir API sunmamaktadır
 • Fiyatlandırma politikası yüksektir
 •  

GitLab’ın Artıları ve Eksileri

Avantajlar

 • Sürekli yeni özellikler eklenmektedir
 • Çekme istekleri (pull request) ve kod incelemeleri sunar
 • Komut satırı arayüzü kullanıcı deneyimine sahiptir
 • Paket yönetimi sunar
 • Kodların bakımı kolaydır

Dezavantajlar

 • Kurumsal geliştirmeler için bazı özellikler eksiktir
 • Oldukça fazla hata bulundurur
 • Topluluğu GitHub’a göre çok küçüktür

Özetleyelim

Gereksiniminiz daha esnekse ve kurumsal anlamda daha az harcama yapmak istiyorsanız GitLab daha iyi bir seçenek olabilir.

Fakat karmaşık geliştirme süreçlerinde 100+ milyon geliştiricinin de tercihi olduğu gibi siz de GitHub’a güvenebilirsiniz.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.