Geliştiriciler Neden Yazılım Çerçevelerini Kullanıyor?

Bir platform veya uygulama tarafından sunulan kullanıcı deneyimi, şu günlerde platformların ve uygulamaların popülerliğini ve karlılığını doğrudan etkilemektedir. Bir uygulama tarafından sunulan kullanıcı deneyimi başlıca; erişilebilirliğe, işlevselliğe, performansa, kullanılabilirliğe ve güvenliğe bağlıdır. Bu nedenle, özel amaçlı bir yazılım uygulaması geliştirirken, geliştiricilerin iş gereksinimlerine ek olarak birçok diğer yöne de odaklanması gerekir. Aynı zamanda da, rekabeti yenmek için yazılımı öngörülen bir zaman dilimi içinde sunmaları gerekir.

Bu sebepten; geliştiriciler sağlam yazılım çerçevelerini veya altyapılarını kullanmadan hızlı ve verimli bir şekilde özel amaçlı uygulamaları inşa etmekte zorlanabilirler. İhtiyaçlara göre geliştiriciler, çok çeşitli mikro ve tam yığın yazılım çerçeveleri havuzundan seçim yapma seçeneğine sahiptir. Bu yazılım çerçevelerinin bazıları açık kaynak kodlu ve ücretsiz, bazıları ise lisanslı ve ticari olabilmektedir. Ancak her çerçeve, çeşitli özellikler, modüller, kütüphaneler ve araçlar sağlayarak özel amaçlı yazılımlar, platformlar geliştirmeyi basitleştirir ve hızlandırır. Bu yüzden; birçok geliştirici yazılım çerçevelerini tabiri caizse yeni programlama dilleri olarak görmektedir. Realitede, programcılar, sistemlerle iletişim kurmak ve talimatları uygulamak için programlama dillerini kullanacakları için bunun geçerli olmadığını biliyoruz.

Her yazılım çerçevesi belirli bir programlama dilinde yazılmıştır. Ayrıca, her çerçeve programcıların uygulamaları belirli programlama dillerinde verimli bir şekilde yazmalarına yardımcı olur. Örneğin, Laravel, CakePHP, Yii, Zend, CodeIgniter veya Symfony gibi web çerçeveleri programcıların web uygulamalarını PHP’de hızlı ve sistemli bir şekilde yazmalarına yardımcı olur. Öte yandan, yaygın olarak kullanılan bir web çerçevesi olan ASP.NET, programcıların C#, J# veya Visual Basic’te kod yazmalarına izin verir. Benzer şekilde, Node.js, programcıların sunucu tarafı kodunu JavaScript gibi yaygın olarak kullanılan istemci tarafı programlama dilinde yazmalarını sağlar.

İçerdiği kütüphaneleri veya önceden hazırlanmış komut dosyaları koleksiyonu barındıran olarak yazılım çerçeveleri, bazen o kadar pratik katkılar sunar ki; programcıların ek kod yazmadan çeşitli görevleri gerçekleştirmelerini sağlar. Ancak yine de programcılar, özel amaçlı yazılımları verimli bir şekilde oluşturmak ve çerçeveyi kesin ihtiyaçlarına göre özelleştirmek için bir programlama dilinin söz dizimi kurallarına ve dil özelliklerine uymak zorundadırlar.

Geliştiricilerin Yazılım Çerçevelerini Tercih Sebepleri

Daha Hızlı Geliştirme

Özel amaçlı yazılım uygulamaları geliştirirken, geliştiricilerin hem işin gereksinimlerine hem de kullanıcı deneyimine odaklanması gerekir. Bu nedenle, optimum kullanıcı deneyimi sunarken, aynı zamanda da önceden tanımlanmış tüm iş gereksinimlerini karşılayan bir uygulama oluşturmak için daha uzun kod satırları yazmaları gerekir. Önceden yazılmış kütüphaneler ve komut dosyaları koleksiyonu olarak, yazılım çerçeveleri; programcıların ortak görevleri yerine getirmelerini ve uzun, karmaşık kod yazmadan yazılıma işlevsellik kazandırmalarını sağlar. Bir çerçeve tarafından sağlanan özellikler, geliştiricilerin öngörülen bir süre içinde uygulamalarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Gereksinimlere Daha İyi Odaklanabilme

Geliştiriciler proje başlangıçlarında ve projeyi geliştirme aşamasında geliştirme ortamını oluşturmak veya özelleştirmek için ekstra zaman ve çaba harcamalıdır. Özel bir geliştirme ortamı oluşturmak için zaman harcamak zorunda oldukları için, programcılar genellikle bu gereksinimlere yoğun bir şekilde odaklanmayı için göz korkutucu bulurlar. Yazılım çerçeveleri, geliştiricilere standart bir çalışma sistemi sağlayarak yazılımın her modülüne odaklanmalarını sağlar. Ayrıca özelleştirilebilir geliştirme ortamları sağlayarak programcıların yalnızca gereksinimlerine odaklanmalarına da yardımcı olur.

Sürdürülebilir ve Yapılandırılmış Kod Tabanı

Günümüzde şirketler,  kullanıcılarının deneyimini arttırmak, meşgul etmek ve rekabeti yenmek için uygulamalarını sık sık güncelliyor. İşte bu sebepten geliştiriciler, uygulama kodunu çerçeveler kullanmadan temiz ve bakımı yapılabilir tutmakta zorlanabilirler. Çerçeveler, programcıların belirli kodlama kurallarını izleyerek kaynak kodunu sürdürülebilir ve genişletilebilir tutmasına yardımcı olur.

API Tanımlılığı

Bir çerçeve tarafından sağlanan önceden oluşturulmuş ve önceden test edilmiş komut dosyaları, geliştiricilerin güvenilir yazılım uygulamaları sunmalarına yardımcı olur. Benzer şekilde, geliştiriciler, daha uzun kod satırları yazmadan uygulamanın işlevselliğini ve performansını artırmak için çerçeve tarafından sağlanan önceden tanımlanmış uygulama programlama ara yüzlerinden (API) yararlanabilir. API’ler ayrıca çeşitli geliştiricilerin herhangi bir engel veya belirsizlik olmadan birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Günümüzde bir geliştirici, ilişkili programlama dilinin söz dizimi kurallarını bilmemesine rağmen bu önceden tanımlanmış API’lerle kolayca özel yazılımlar oluşturabilir.

Kolaylaşan Yazılım Testleri

Birçok yazılım çerçevesi, programcıların yaygın olarak kullanılan yazılım test araçlarıyla çeşitli testler yapmalarını sağlamaktadır. Örneğin, çoğu web tabanlı uygulama geliştirme çerçevesi, geliştiricilerin açık kaynak birim sınama çerçevelerini kullanarak uygulamanın ayrı bileşenlerinin veya kaynak kodunun ayrı birimlerinin kalitesinin değerlendirilmesini sağlar.

Topluluk Desteği

Her projede ortaya çıkan ihtiyaçlara göre, geliştiriciler bir dizi açık kaynak çerçeve arasından seçim yapmakta özgürdür. Geliştirme maliyetini artırmadan çerçeveleri kullanabilirler. Ayrıca, çerçeveyi özel ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirler. Çoğu çerçeve, geniş ve aktif bir geliştirici topluluğu tarafından desteklenmektedir. Açık kaynaklı çerçeveler ile çalışırken, geliştiriciler, sorunları ve performans sorunlarını çözmek için bu geliştirici topluluğunun yardım ve desteğinden faydalanabilirler.

Final

Bu ve benzeri tercih sebepleri genel olarak geliştiricileri ve şirketleri; yazılım çerçevelerini kullanma noktasında teşvik eder. Genel olarak, bir programlama dili ve bir yazılım çerçevesi birbirini tamamlayıcı özellik gösterir. Bu yüzden; geliştiriciler günümüzde özel amaçlı uygulamaları hızla oluşturmak ve daha zengin kullanıcı deneyimi sunabilmek için çerçeveleri kullanmaktadır.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.