flexdashboard ile Gösterge Panelleri

Flexdashboard’un amacı, R Markdown kullanarak R için etkileşimli gösterge tabloları oluşturmayı kolaylaştırmaktır. R Markdown ile ilgili yazdığım yazıya ulaşmak için tıklayınız. Peki, flexdashboard ile neler yapılabilir ?:

  • Bir grup ilgili veri görselleştirmesini gösterge tablosu olarak yayınlamak için R Markdown kullanabilirsiniz.
  • base, lattice, ızgara grafikler, tablo verileri göstergeler gibi çeşitli htmlwidgetslar için destek sağlar.
  • Satır ve sütun tabanlı düzenleri belirlemek için esnek ve kolaydır. Bileşenler, tarayıcıyı dolduracak şekilde akıllıca yeniden boyutlandırılır ve mobil cihazlarda görüntülenmek üzere uyarlanır.
  • Görselleştirme dizilerini ve ilgili yorumları sunmak için film şeridi düzenleri vardır.
  • Görselleştirmeleri dinamik olarak yönlendirmek için isteğe bağlı olarak Shiny’ı kullanabilirsiniz. Shiny ile ilgili yazdığım yazıya ulaşmak için tıklayınız.
  • Ana renkleri, yazı tiplerini ve daha fazlasını kolayca özelleştirmek için isteğe bağlı olarak bslib’i kullanın.

İlgili veri görselleştirme gruplarını bir gösterge tablosu olarak yayınlamak için flexdashboard’u kullanabilirsiniz. Bir flexdashboard, statik (standart bir web sayfası) veya dinamik (Shiny dokümanı) olabilir.

Şimdi flexdashboard kullanarak RStudio üzerinden küçük bir uygulama yapalım. Bir flexdashboard oluşturmak için ilk olarak RStudio’da flexdashboard paketi yüklenmelidir.

Gerekli paket yüklendikten sonra RStudio üzerinde File –> New File –> R Markdown… seçilmelidir. Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza Şekil 1’deki gibi bir ekran gelecektir.

Şekil 1: Yeni flexdashboard Dosyası

Bu ekranda From Template –> Flex Dashboard seçildikten sonra OK butonuna basarak dosyanızı oluşturabilirsiniz.

Yeni oluşturduğunuz dosyada hazır taslak halinde R Markdown kodları oluşmaktadır. Dilerseniz bu kodlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Hazır taslağı çalıştırmak için Şekil 2’de gösterildiği gibi Knit –> Knit to flex_dashboard yolu izlenmelidir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra dosyanızı kaydetmelisiniz.

Şekil 2: flexdashboard Dosyasını Çalıştırmak

Dosyanızı kaydettikten sonra karşınıza Şekil 3’te gösterildiği gibi 2 farklı sütundan oluşan bir gösterge paneli ekranı çıkacaktır.

Şekil 3: flexdashboard Gösterge Paneli

Böylece bu 3 farklı bölüme istediğiniz R komutlarını yazarak görseller ekleyebilirsiniz. Şimdi biz de ggplot2 paketini kullanarak grafikler ekleyelim.

Öncelikle rassal olarak oluşturacağımız veri setinin fonksiyonlarını yazalım. Bunun için kullanacağımız kodlar:

şeklindedir. Böylece rassal olarak bir veri seti oluşturduk. Şimdi bu veri setinden yola çıkarak ggplot2 paketi ile grafikler oluşturalım. Bunun için ggplot2 paketi yüklenmelidir. Ayrıca fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için plotly ve plyr paketleri de yüklenmelidir. Bu paketler yüklendikten sonra kütüphane oluşturulur. Toplam da 4 farklı kütüphane mevcuttur:

Kütüphaneleri de oluşturduktan sonra gösterge panelinin bir bölümüne değişkenler arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik eklenebilir. Bunun için yazılacak kodlar:

şeklindedir. Diğer 2 bölüme ise ayrıca aşağıdaki kodlar yazılarak değişkenler arasındaki ilişkinin doğrusal model veya lowess gibi yöntemlerle belirtildiği grafikler eklenebilir.

Doğrusal model için:

Lowess yöntemi için:

kodları yazılabilir. Böylece gösterge panelinin 3 farklı bölümü için grafikler oluşturulmuş ve eklenmiştir. Bu eklemeleri yaptıktan sonra programı çalıştırdığınızda karşınıza Şekil 4’te ki gibi bir ekran gelecektir.

Şekil 4: flexdashboard Grafikler

Dilerseniz Untitled ve Chart bölümlerinin başlıklarını da R Markdown kodlarını kullanarak değiştirebilirsiniz.

Böylece RStudio üzerinden R Markdown ile birlikte flexdashboard paketini kullanarak gösterge panellerinin nasıl oluşturulacağını görmüş olduk. Sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

KAYNAKLAR

  • https://pkgs.rstudio.com/flexdashboard/
0
0

Patreon

üzerinden bize destek olabilirsiniz!

.

Birlikten kuvvet doğar! Sizde #patreon üzerinden bizim yanımızda olabilirsiniz. Yaptığımız gönüllü çalışmaları arttırmak için bize destek olun.

Ücretli ve Ücretsiz Eğitimler

Türkiye'nin en büyük veri bilimi topluluğu ile kariyerinizi inşa edin.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.