FARKLI SEKTÖRLERDE YAPAY ZEKÂ

Sağlık

Dünya yapısının değişimiyle hastalık türleri ve iyileşme süreleri de değişiklik gösterebiliyor. Yapay zekâ, hastalıkları öngörmek, tedavi süreçlerine destek olmak, yüksek riskli hasta gruplarını belirlemek için kullanılabiliyor. Makine öğrenimi sayesinde elektrokardiyogram analiz edilerek ani kalp krizi riski belirlenebiliyor.

Kullanıcı Deneyimi

Müşteri deneyiminde yapay zekânın kullanıldığı endüstri alanlarının başında perakende sektörü geliyor. Seyahat şirketleri de son dönemde kullanıcı deneyimi ile ilgili çalışmalarında yapay zekâdan yararlanabiliyor. Chatbot servisleri sayesinde kullanıcılar birçok konuda hizmet alabiliyor.

Tarım

Yapay zekâ tarım uygulamalarında kendini robotik, veri analizi, analitik tahmin ve ürün takip sistemi olarak gösteriyor. Uzaktan takip sistemlerinde drone gibi cihazlar tercih
edilebiliyor. Bu şekilde arazi ve toprağın yapısı, toprak kayması, ekinler, yangınlar konusunda veriler elde edilmesine yardımcı olabiliyor.

Havacılık

Diğer sektörlerde olduğu gibi havacılık sektöründe de yapay zekânın gelişimi görülebiliyor. Yapay zekâ destekli sistemlerle maliyet düşürülebiliyor. Drone, acil durum işletme ağlarının kurulması gibi uygulamalar havacılıkta öne çıkan durumları gösteriyor. Uyduların birçoğu yapay zekâ odaklı çalışıyor.

Oyun

Oyun sektörü ilk çıktığından beri yapay zekâ konusu üzerinde çok çalışılıyor. Yapay zekânın oyun sektörüne sağladığı katkılardan biri grafik tasarım. Bilgisayara kaydedilen görüntüleri analiz ederek oyun üzerine entegre edebilme imkânı sağlıyor ve bu şekilde daha gerçekçi oyunlar ortaya koyabiliyor.

Lojistik

Yapay zekâ en çok robot kontrollü süreç otomasyonu alanında tercih ediliyor. Depolama evresinde ürünleri yerleştiren, izleyen ve taşıyan robotlar aynı zamanda bir insanın taşıyamayacağı kadar büyük paketleri kolaylıkla taşımalarıyla iş kolaylaştırıcı bir etken niteliği taşıyor. Bu şekilde zaman tasarrufu sağlanabiliyor.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.