DİJİTAL PAZARLAMADA GÜÇLÜ BİR ETKİ – YAPAY ZEKÂ

Yapay zekâ (AI), bir bilgisayarın ya da bir makinenin deneyimlere bağlı hareket ederek insanın düşünme biçimine benzer şekilde görevleri yerine getirebilme yeteneği olarak tanımlanıyor.
Yapay zekâ yaşamın neredeyse her alanında kendini gösteriyor. ‘İnsanlar genellikle yapay zekâyı, evrak işleri ve zamanlama gibi basit görevleri ortadan kaldırmanın yolları açısından düşünürken gerçek şu ki yakında iş dünyasının her yerine dokunacak. AI, şirketlere sanal kişisel asistanlar sağlamaktan daha fazlasını yapıyor. Bildiğimiz haliyle pazarlamayı değiştiriyor. Günümüzde dijital pazarlamacılara, erişilebilir, gelişmiş veri analitiği araçlarından elde edilebilen inanılmaz bir bilgi dalgası yardımcı oluyor ve tüketicilere nasıl doğrudan pazarlama yapılacağına dair daha fazla öngörü sağlıyor.’ (Forbes,2019) Peki, yapay zekâ dijital pazarlamada hangi alanlarda karşımıza çıkıyor? Genel hatlarıyla altı başlıkta sıralayabilmek mümkün: Satış sonrası hizmet, reklam kişiselleştirme, kişiye özel video, kişiye özel mesajlar, içerik üretimi ve kişiye özel reklam deneyimi. Şirketler süreçlerini otomatikleştirmek ve müşteri hizmetleri, pazarlama gibi alanlarda müşterilerine sürekli ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla yapay zekâ tabanlı araçlar kullanmayı tercih ediyor.2021’de Gartner, yapay zeka arttırma projelerinin dünya çapında 2,9 trilyon dolarlık iş değeri ve 6,2 milyar saatlik çalışan üretkenliği yaratacağını belirtiyor. McKinsey Global Institute, pazarlama ve satış üzerinde yapay zekâ ve diğer analitiklerin yıllık 5,9 trilyon dolara kadar etki edeceğini tahmin ediyor. IDC, CRM’de yapay zekâ tarafından yönlendirilen verimliliklerin bu yıl küresel gelirleri 1,1 trilyon dolar artırabileceğini ve sonuçta otomasyona kaybedilenleri geride bırakarak 800.000’den fazla net yeni işe yol açabileceğini belirtiyor.

Ücretli ve Ücretsiz Eğitimler

Türkiye'nin en büyük veri bilimi topluluğu ile kariyerinizi inşa edin.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.