Dijital insan – Dijital Toplum

dijitalleşme ve insan ve toplum

Her şeyden önce Dijitalleşmenin sayılarla ifade edilebilirlik olduğunu söylemem lazım.

-Peki neden sayılarla ifade etmek ihtiyacını hissediyoruz? Cevap çok basit; elbetteki bilgisayarlar sadece sayılardan anladığı için. Yani dijitalleştirme işi aslında; dijitalleştirilen şeyi bilgisayara anlata bilmektir.

-Peki neden bilgisayara anlatmak istiyoruz? Çünkü sayısallaştırdığımız şeyler üzerinden bilgi üretmek istiyoruz.

-Neden bilgi üretmek istiyoruz? Ürettiğimiz bilgiyi kullanarak “bir şeyleri daha iyi yapmak” ya da “bir şeylerin gelecekte ne olacağını anlamak” istiyoruz.

 

Dijital İnsan

 

Bir insanın dijitalleşmesi çok temel anlamıyla, diğer insanlarla, diğer nesne ve olaylarla olan ilişkilerinin sayısallaştırılması ve kayıt altına alınmasıdır. Ve bir insanın dijitalleşmesi bir süreç işidir. Ve bu süreç gelişen teknoloji ile hızlanarak tamamlanma yoluna devam etmektedir. Dolayısı ile bir insanın dijitalleşmesi ya da ne kadar dijitalleştiği ulaşabildiği teknolojiye bağlıdır.

Bu dijitalleşmenin teknoloji ile bağını daha iyi anlaya bilmek için aşağıdaki raporlara bakabilirsiniz. 2019/2020 karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Ocak-2019 DIGITAL 2019: GLOBAL DIGITAL OVERVIEW

Nisan-2020 Digital 2020 April Global Statshot Report

Örneğin kullandığımız cep telefonlarının adım sayma özelliğini düşünelim. Bu özellik bizim yürüme aktivitemizi dijitalleştiriyor. Ya da cep telefonumuzda kullandığımız mesajlaşma uygulamaları ya da sosyal medya uygulamaları ve buralardan yaptığımız beğeniler, kurduğumuz ilişkiler, yaptığımız yorumlar, attığımız mesajlar bizim sosyal ilişkilerimizi dijitalleştiriyorlar.

Tabi bunun dışında devletlerin sağlık uygulamalarını kayıt altına almaları, yaptığımız seyahatların kayıt altına alınması, mali aktivitelerimizin kayıt altına alınması vb gibi şeyler yine bizi dijitalleştiren diğer unsurlar.

Ve tabi ne yediğimizi ne içtiğimizi de kayıt altına alan uygulamalar da olabilir.

Ama kayıt altına almakta yeterli değil elbette. Kayıt altına alınan bu şeylerinde birbirleri ile ilişkilendirilmesi gerekir. Yani mali kayıtlarınız ile örneğin tapu kayıtlarınızın ilişkilendirilmesi gerekir. (Ülkemizdeki T.C. Kimlik numarası uygulaması da bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkmış önemli bir dijitalleşme adımıdır.)

Bu ilişkilendirme durumu kuşkusuz günümüzde bir çok kanunsuzlukla mücadele için anahtar rol oynamaktadır. Ya da son günlerde ülkemizde büyük sıkıntılara yol açan covid-19 pandemisiyle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

Ve tabi biz özel hayatımızda da bu dijitalleşmeyi çokça kullanıyoruz. Örneğin youtube bizim daha evvel izlediklerimizi ve bize benzeyen insanların izlediklerini değerlendirerek bizim hoşumuza giden şeyleri karşımıza çıkartıyor.

Belki ileride bir zamanda sağlık verilerilerimiz ile beslenme verilerimizi birleştirebileceğiz ve daha iyi ve uzun bir yaşam için neler yememiz gerektiğini bize söyleyebilecek bir uygulama için kullana bileceğiz. Tabi bunun için biraz daha dijitalleşmemiz gerekiyor.

Burada Lucy filmini anımsayalım. Hatırlarsanız maruz kaldığı sentetik bir protein sayesinde bir insanın beyninin tamamını kullanabildiği bir süreci anlatıyordu film. Ve tabi sürecin sonunda ana karakter Lucy tamamen dijitalleşiyordu.

insanın ve toplumun dijitalleşmesi

Film içerisinde ana karakter beyninin daha fazlasını kullanmaya başladıkça önce kendi vücudunu sonra çevresindeki nesneleri ve en sonunda da zaman ve mekan gibi evrensel kavramları önce anlıyor(yani dijitalleştiriyor) sonra da yönetebiliyordu.

Tabi bu filmdeki beynin kullanım yüzdesi aslında günümüzde insanın dijitalleşme yüzdesidir. Ne kadar dijitalleşirsek o kadar biliyoruz, ne kadar bilirsek o kadar yönetebiliyoruz. Bu anlamda gelecekte ne kadar yaşayacağımız, ne kadar para kazanacağımız, nerede yaşayacağımız ne kadar dijitalleştiğimizle alakalı bir durum olacaktır.

 

Dijital Toplum

 

İnsanın dijitalleşmesi dahil olduğu olay ve etkileşimler dolayısı ile içinde yaşadığı toplumu da dijitalleştirmektedir. Çünkü kullandığı teknolojinin farkında olan birey ortaya çıkması muhtemel faydalar için daha fazla talepkar olmaktadır, zaman içerisinde.

Daha önce gitmediğim bir yere toplu taşımayla gideceğim ama ne otobüsleri ne de ne kadar zamanda gideceğimi bilmiyorum. Hemen akıllı telefonumdan google haritalar uygulamasını açıyorum ve nereye gitmek istediğimi yazıyorum.

dijitalleşmenin toplumdaki uygulamaları

Google benim için bütün mümkün olan seçenekleri sıralıyor. Hem de hangi seçeneği seçersem ne kadar süreceği, otobüsün kaçta duraktan geçeceği bilgisiyle birlikte.

Tabi bu hizmet toplumun dijitalleşmesi ile mümkün olabiliyor. Bu hizmetin bize sunulması için yapılan dijitalleştirmeyi maddeler haline sayalım.

  • Cep telefonumuz sayesinde konum bilgimiz dijitalleşti
  • Konumun dijitalleştirilmesi sonrası Haritalar dijitalleştirildi
  • Kullandığımız akıllı telefonlar sayesinde trafik dijitalleştirildi
  • Belediyeler daha iyi hizmet vermek için toplu ulaşım hizmetlerini dijitalleştirdiler
  • Bir şirket bütün bu bilgileri birleştirdi

Toplumun bir bütün halinde dijitalleşmesi elbetteki teknolojiye erişimi ile sınırlıdır. Ama teknolojiye erişmekte yeterli değil. Teknolojiye eriştiniz ve mümkün olan her şeyi dijitalleştirdiniz diyelim. Bu dijitalleştirmeyi kullanarak sorunları çözmeniz, sorunları çözecek ürünler üretmeniz de gerekiyor.

Dijitalleşme ile ürün üretme süreci ise Açık Toplum felsefesi ile mümkün olabilir. Yani dijitalleşen toplumun ürettiği verinin toplumun bireylerine açılması ile mümkün olabilir.

Burada https://amsterdamsmartcity.com/ ve bu site içerisinde yer alan projeleri incelemekte fayda var.

Tabi ülkemizde de bu tip güzel çalışmalar var. Örneğin İstanbul Belediyesinin Açık Veri programı. Bu program dahilinde belediyenin dijitalleştirdiği bazı hizmetlerinin ürettikleri verilere kısıtlı olsa bile ulaşılabiliyor.

istanbul belediyesi açık veri

Tabi Dijital Toplumu anlatırken bolca akıllı şehircilik uygulamalarından bahsettik yukarıda fakat ülkemizde birçok alanda çok başarılı dijitalleştirmeler ve bu dijitalleştirmeler sonrasında ortaya çıkmış ürünler var.

Tabi bu ürünlerin ana çatısı e-devlet. Neredeyse herşeye erişebildiğimiz, birçok şeyi mobile/online yapabildiğimiz inanılmaz bir sistem bütünü.

dijital toplum dijitalleşen ülkeler

Bu altyapı ile birlikte ülkemiz Dijitalleşme adına önemli bir adım atmıştır. Bu önemli adımı bu kadar başarılı ve erken atmış olmamızın faydasını kuşkusuz ki gelecek yıllarda daha fazla göreceğiz.

Burada e-nabız uygulamasına da değinmeden geçmek istemem. Dijital toplumun en önemli faydalarından biri sağlık alanında yapılacak atılımlarla ortalama insan hayatının uzaması ve daha kaliteli hale getirilmesi olacaktır. Bu anlamda bu uygulama da ülkemizin geleceğini şekillendirecektir.

 

Evet dijitalleşme kaçınılmaz bir gelecek ve hayatımıza çok büyük olumlu katkıları olacak. Ve fakat her şey toz pembe değil bu süreç içerisinde. Özellikle kişisel veriler ve Mahremiyet başlıkları altında sıkıntılı/tartışmalı konular var. Ülkemizde bu konuda Kişisel Verilerin Korunumu Kanunu KVKK çıkarılmıştır. Fakat hala kafalarımızdaki soru işaretleri çözülmüş değil.

KVKK ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dijitalleşmenin keyfini çıkarın ama yelkenleri suya indirmeyin.

 

 

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.