Dar (Zayıf) ve Genel (Güçlü) Yapay Zeka (AI) Türleri Arasındaki Fark Nedir?

Temelde üç tür yapay zeka olduğunu biliyor muydunuz? Zayıf veya dar yapay zeka (AI), bugün her gün karşılaştığımız şeydir. Güçlü veya genel yapay zeka (AI), makinelerin insanlar tarafından programlanmadan insanlar gibi düşünebildiği bir sonraki aşamadır. Tabii bi de Süper Yapay Zeka var; ki bu en ileri boyutta ulaşacağımız zeka türüdür.

Peki bu noktada, dar ve genel yapay zeka arasındaki farkı öğrenmek ister misiniz?

Yapay zeka (AI) bir zamanlar nadir karşılaştığımız bir kavram olmasına karşın, çoğu insan günlük yaşamında aslında bir tür AI deneyimi yaşıyor. Alexa ve Google Home gibi dijital kişisel asistanlardan yol tarifi ve tavsiyelere kadar, yapay zeka artık sadece bilim kurgu kitaplarında ve filmlerinde görülen bir fikirden ibaret değil.

Çoğu kişi yapay zekayı anlasa da, makinelerin konuşmayı tanıma ve insanların yapabildiği gibi kararlar alabilmesi gibi üst düzey işlevleri tamamlamasıdır, ancak herkes dar yapay zeka ile genel yapay zeka arasındaki ayrımı anlayamayabilir. Öyleyse, dar AI olarak da bilinen zayıf ve güçlü veya genel AI arasındaki farklara bir göz atalım.

Üç Tür Yapay Zeka: Dar, Genel ve Süper

Dar (Zayıf) Yapay Zeka (AI)

Artık günlük hayatlarımızda gördüğümüz yapay zeka, dar (zayıf YZ) dediğimiz şeydir. Aslında bugün var olan tek yapay zeka türüdür. Sınırlı işlevselliğe sahip olduğu için zayıf olarak nitelendiriliyor. Yapay zeka algoritmaları, insan beyni gibi tam bilişsel yeteneklere sahip olmak yerine belirli görevleri yerine getirmek için oluşturulmuştur. Dar (Zayıf) AI, akıllı davranışın modellenebileceğini göstermektedir. Dar (Zayıf) AI örnekleri arasında Siri, Alexa ve Google Search bulunmaktadır.

Dar Yapay Zeka (AI) bir satranç programını çalıştırdığında, programlanmış bir yanıt söz konusu ise devreye girer. Bu algoritmalar, bildikleri şeyleri bulmak için verileri işler ve ardından eğitilmesine / programlamaya göre sınıflandırılır. Programlanmış ve eğitilmiş yoldan sapamazlar.

Dar AI, görevleri insanlardan çok daha hızlı veya daha iyi çözerek veya tamamlayarak işimizin birçok yönünü ve kişisel yaşam tarzımızı değiştirdi açıkçası. Sohbet robotlarına ve öneri motorlarına güç veren zeka türüdür bu. Dar AI, hastalıkları teşhis etmeye ve tedavileri geliştirmeye yardımcı olmak için veri hacimlerindeki kalıpları da keşfedebilir. Şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla kesinlikle dönüştürücü bir teknoloji olduğu aşikar.

Derin Öğrenme, Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka Arasındaki Fark Nedir?

Genel (Güçlü) Yapay Zeka (AI)

Bu noktada güçlü veya genel yapay zeka şuan için sadece teorikte söz konusudur. Makinelerin insanlardan eşit (veya daha iyi) bilinç ve karar vermeyi geliştirdiği zamanda karşılaşacağız. Güçlü bir yapay zeka elde edildiğinde, makineler düşünmek veya görevleri yerine getirmek için insan programlamasına güvenmeyecek. Bu, “I-Robot” ve “The Terminator” gibi bilim kurgu filmlerinde hayal edilen yapay zekadır.

Ayrıca, genel (güçlü) AI’ya sahip makineler, öz farkındalık ve duygular sergileyebilecek. Nihayetinde, genel AI ile amaçlanan, gerçek insan formunda zekaya sahip olacak bir makinedir.

İnsansı Robotlar ve Dijital İnsanlar

Dar (Zayıf) ve Genel (Güçlü) Yapay Zeka (AI) Karşılaştırması

Yapay zeka türlerini birbirinden ayırmak istediğinizde, teknolojinin neler yapabileceğine bakmak en doğrusu olacaktır. Basitçe, teknoloji belirli eylemlerde iyiyse, bu dar (zayıf) AI’dır. Bir insan gibi çalışıyorsa ve belirli bir görevi tamamlamaya mecbur değilse, genel (güçlü) yapay zekadır. Dar ve genel yapay zekayı ayırt etmenin birkaç başka yolu daha var:

 Tanım…

  • Dar (Zayıf) AI, makinelerin karmaşık sorunları çözmesine olanak tanıyan akıllı insan davranışını modeller.
  • Genel (Güçlü) AI ise şu anda sadece bir varsayımdır, ancak gerçekleştirildiğinde makineler tam olarak insanların sahip olduğu bilişsel yeteneklere erişecektir.

Amaç…

  • Dar (Zayıf) AI, programlamanın tamamlayıcısı yada çözmesi için öğretilen bir dizi önceden tanımlanmış işlev üzerinde programlanmıştır.
  • Genel (Güçlü) AI, “zihninin” tasavvur edebileceği her türlü görevi yerine getirebilecek kendine ait bir zihne sahip olacaktır.

Farkındalık…

  • Dar (Zayıf) AI, öz farkındalığa ulaşmaz.
  • Genel (Güçlü) AI, gerçekten zeki ve tamamen kendinin farkında olarak kabul edilecek kadar gelişmiş olacaktır.

Veri işleme…

  • Dar (Zayıf) AI, verileri sınıflandırır.
  • Genel (Güçlü) AI, kümeleme ve ilişkilendirmeyi kullanır.

Yapay Zeka Dünyamızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay zeka, makinelerin karar verme ve görevleri insan müdahalesi olmadan düşünebildiği ve gerçekleştirebildiği noktaya ulaştığında, genel veya güçlü AI olarak tanımlanacaktır. O zamana kadar, zayıf yapay zeka, makinelere görevleri daha hızlı ve daha etkili bir şekilde tamamlamamıza yardımcı olmak için programlanmış algoritmalar yaşama, çalışma ve oyun oynama şeklimizi değiştirmeye devam edecektir.

Ve nihayetinde Genel (Güçlü) AI seviyesine erişildiğinde, bir sonraki dönüm noktası Süper Yapay Zeka (AI) olacaktır. Süper AI, makinelerin insan zekasını aştığı zaman sahip olacağımız zeka türüdür. Bilim ve matematikten dil, edebiyat ve yaratıcı sanatlara kadar tüm konularda insan zekasını yenen bir makine hayal edin. Bu, makinelerin insan ırkını devirebileceği endişesini besleyen seviyedir esasında.

Yapay Zeka (AI) ve Bilinmeyen Korku

Neyse ki, Süper AI bu noktada tamamen bir spekülasyondur. Bırakın süper yapay zekanın ne zaman geleceğini, genel (güçlü) yapay zekanın bile mümkün olacağının bir garantisi yoktur. Umarım, Süper Yapay Zeka noktasına ulaşırsak, makinelerin gelecekte hüküm sürdüğü gördüğümüz filmlerde paylaşılan korkunç senaryolardan kaçınmak için gereken önlemler alınır.

Bernard Marr


Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.


Umarım hepimiz için faydalı bir paylaşım olmuştur. Eğer sosyal medya kanallarımı takip etmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Hüseyin GÜZEL, huseyinguzel.net

EEE | MRE | PSM | SAE | Technical Editor & Writer | Torunlar Energy | Technical Library | Data Science Earth | Mentor of Sabancı Vakfı

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.