Apache Nifi Bölüm 6: Nifi Cluster Anahtar Terminoloji

Apache Nifi

Çoğumuzun aşina olduğu konular olsa da bir referans noktası olması açısından dokümanda bazı detaylara değilnmeye özen gösterdim. En azından konu hakkında bilmeyenlerin de bir fikir edinebilmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Node

Her cluster’ı oluşturan sunuculardan her birine node denir. Her cluster birden fazla node’dan oluşur. Node’lar veri işlemeyi yapar.

Cluster Coordinator

Cluster içerisindeki merkezi yönetim sağlayan node’dur. Cluster içindeki node’ların healt ve status bilgilerini alır. Dataflow üzerindeki değişiklikleri node’lara iletir. Cluster genelinde dataflow’un aynı olmasını sağlar.

Heart Beat

Cluster içerisinde bulunan tüm node’lar belirli aralıklarla healt ve status bilgilerini coordinator olan node’a iletirler, bu sayede node’ların cluster’da aktif rol alabileceği, hala cluster’ın bir parçası olduklarını göstermenin en çok kullanılan yoludur. Default olarak heart beat süresi 5 saniyedir. Değiştirilmek istenirse Nifi.properties dosyasından bu işlem yapılabilir.

Heart beat göndermesi kesen node, coordinator tarafından cluster ile bağlantısı kesilir ve güncellemelerden mahrum kalır. Node hayata dönüp heart beat göndermeye başlarsa coordinator ilgili node hemen cluster’a dahil eder ve dataflow’daki değişiklikler iletilerek kendisini güncellemesi sağlanır.

Isolated Processor

Yalnızca primary node üzerinde çalışacak processor tipidir. Genellikle GetSFTP türü senaryolar için kullanılır.

Primary Node

Cluster’da sadece bir tane olur. ZooKeeper, primary node seçimi için kullanılır. Eğer primary node bir şekilde bağlantıyı koparırsa ZooKeeper yeni bir primary seçilmesi için kullanılır.

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.