Amazon Robotaxi Sizi Gezdirmeyi Bekliyor

robotaxi

Herkese merhaba değerli datasciencearth okuyucuları bugün sizlere  Amazon firmasının Haziran ayında satın aldığı otonom start-up olan Zoox’un yeni sunduğu otonom elektrikli aracı ele almak istiyorum.

Ana amacı insanları özerk olarak şehirlerin etrafında hareket ettirmek olan bu araç ,iki yönlü,simetrik,tamamen elektrikli ve tamamen otonom bir akıllı teknolojiye sahip.

Teknolojileri: 

-Sensör haritaları ve gelişmiş yazılımları ile çevreyi algılama. 

-Kamera radarı ve lidar kompozisyonu

-Trafik ışıkları gibi durumlardaki mesafeyi takip etmek için yüzeylerdeki radyo dalgaları

 -Saniyede nesneleri yansıtan ve geri döndüren sinyal.

-Algı sistemi olarak etrafında neler olduğunu anlamak için tüm sensörlerden gelen bilgileri makine öğrenimindeki en son geometrik teknikler ile insanları,arabaları,bisikletleri vs. tespit ederek ve sınıflandırarak sonuca ulaşmışlar.

– İnsanların gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için karar destek sistemlerini uyguluyor.Örneğin  “bu araç sola dönecek mi ?” gibi planlayıcı sistemleri organize ediyor.

-Algı ve tahmin verilerini alarak  güvenli bir şekilde hedefe ulaşıp konforlu bir deneyim yaşatması öngörülüyor.

-Bilgi düşük seviyeli kontrollerle besleniyor.Aracın hızlanmasını kontrol etmekten sorumlu yazılım, frenleme ve yönlendirme bunların hepsini kapsıyor.

Bu akıllı araç dört yolcuya kadar kişi taşımakta. Her iki ucunda bir motorla, her iki yönde de hareket etmesi sağlanmış ve saatte 75 mil hızla maksimuma çıkıyor.

Bu teknolojiyi ticarileştirmek için Zoox, San Francisco ve Las Vegas gibi şehirlerde uygulama tabanlı bir araç çağırma hizmeti başlatmayı planlıyor.

Bu projenin yöneticileri henüz yolculuğun ne kadara mal olacağı,uber ile rekabet içinde olup olmayacağı hakkında bir bilgi vermemişler.

Yayınlanan bir videoda şirketin CEO su olan Evans, Zoox’un uygulamasını kullanarak San Francisco’daki Fairmont otelinin önünde aracı selamladı ve mahallede bir tur attı. Aracın 75 mil / saate kadar seyahat edebilen türünün ilk örneği olduğunu iddia ediyor, bu da bir gün araçları otoyola koymak için selam veriyor:))

Robotaxi, şu anda Tesla’nın en yetenekli araçlarına güç veren paketlerden biraz daha büyük olan 133kWh’lık bir batarya paketi ile çalışıyor. Zoox, bu pil paketlerinin 16 saat sürekli kullanım için dayanacağını söylüyor.

Halkın araca ne zaman binebileceği veya Zoox’un onu ilk kez halka açık yollarda ne zaman test edeceği söylenmedi. Ayrıca aracın Amazon paketlerini taşıyıp taşımayacağı da bilinmiyor.

Zoox tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=3r7PEl0tMSk

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.