5 – Nesnelerin interneti Network(IoT ağ teknolojileri) – 2

 

Nesnelerin interneti alanındaki yazılarımıza Ağ teknolojilerinin 2. bölümü ile devam ediyoruz. Serinin önceki yazılarını bu yazının sonuna link olarak ekleyeceğim. Bu yazımızda ağ teknolojileri, ağ erişimleri ve fiziksel katman teknolojilerini anlamaya ve IoT alanında kullanılan ağ iletişim protokolleri ve teknolojilerini öğrenmeye çalışacağız.

Önceki yazıda bahsettiğimiz protokoller ve bu protokollerin sahip olduğu teknolojiler bakımından inceleyeceğimiz bu yazımızda, en başta hücresel ağ teknolojileri geldiğini söylemek doğru olacaktır, hücresel ağ teknolojilerini(wifi, ethernet) sırası ile, LPWAN, Bluetooth Low Energy(BLE), ZigBee, NFC ve RFID gibi daha özel çözümler olan ağ teknolojileri izlemektedir.

Kablosuz_AgTeknolojileri

Kaynak

Ağ erişimi ve Fiziksel Katman IoT Ağ Teknolojileri

 • LPWAN (Low Power Wide Area Network – Düşük Güç Tüketimli Geniş Alan Ağları)
  •  Düşük güç ve uzun mesafeli kablosuz iletişim için tasarlanmış bir  kablosuz ağ teknolojisidir. Kablosuz sensörler gibi güç tüketimi az ve geniş alan IoT uygulamaları için ideal çözümlerdir. LPWAN teknolojileri arasında LoRA(Long Range  Area) fiziksel katman protokolü, SigFox, LTE -M(Long Term Evaluation) ve NB-IoT(Narrow Bant -Dar bant) teknolojilerini sayabiliriz.
 • Hücresel (Cell) 
  • NB-IoT ve LTE-M ağ teknolojileri, mevcut hücresel ağları kullanan çok daha az güç harcayan ve düşük maliyetli olması bakımından IoT ağları için tercih edilebilirler. NB-IoT bu teknolojilerin en yenileri arasındadır, daha çok kapalı mekan ağ iletişimleri  amacı ile geliştirilmiş ağ teknolojileridir. NB-IoT ve LTE-M teknolojileri özellikle IoT uygulamaları için geliştirilmiş ağ teknolojileridirler.
 • Bluetooth Low Energy(BLE)
  • BLE teknolojisi, daha önce geliştirilen ve kullanılan Bluetooth 2.4 Ghz kablosuz teknolojisine alternatif olarak geliştirilmiştir, daha az güç tüketimi ve daha az bant kullanımı avantajı ile sağlık teknolojileri gibi giyilebilir teknolojiler alanında  kısa mesafe iletişim ihtiyaçlarında (10mt’ye kadar) IoT uygulama iletişim tercihleri arasındadır.
 • ZigBee Teknolojisi;
  • İletişim mesafesi arttığında bluetooth’un yetersiz kaldığı noktalarda 100mt’ye kadar olan mesafelerde kablosuz iletişim sağlama ihtiyaçlarında tercih edilebilir, 2.4Ghz frekans ile çalışan ZigBee teknolojisi düşük bant iletimi ile, veri kapasitesinin az olduğu(250kbps) uygulamalarda tercih edilebilir. ZigBee teknolojileri, daha çok fabrika ve ev otomasyonu uygulamalarında kullanılmaktadır. Benzer bir teknolojide Z-Wave  teknolojisidir.
 • NFC (Near Field Communication – Yakın alan iletişimi)
  • NFC teknolojileri çok kısa mesafelerde(4 cm’ye kadar) iletişim kurabilen kablosuz ağ teknolojileridir. Daha çok, ödeme sistemleri gibi yakın temassız işlemlerde kullanılması amaçlanmaktadır, mobil uygulama ödeme sistemleri ile işletmelerde personel takip sistemleri içinde kullanılabilir bir teknolojidir.
 • RFID(Radio Frequency Identification – Radyo frekansları ile iletişim kuran kablosuz ağ teknolojileri) 
  • Radyo frekansı ile tanımlama anlamına gelen RFID teknolojisi, hepimizin yakından bildiği RFID etiketlerinde kullanılan bir kablosuz iletişim teknolojisidir. RFID etiketler genel olarak Aktif ve Pasif etiketler olarak sınıflandırılmaktadır. Aktif etiketler belirli zaman aralıklarında kimliklerini yani sinyal yayılımı yaparken, pasif etiketler RFID okuyucu yaklaştırıldığında okuyucudan aldıkları enerji ile aktif duruma geçmektedirler.
 • Ethernet
  • Yerel alan ağları içinde kablolu bağlantı için kullanılan ethernet IEEE 802.3 standardında iletişim sağlamaktadır. Endüstride IoT cihazlarının tamamının kablosuz olması beklenmez hatta bazen tercih edilmez, çünkü veri iletişiminin kritik olduğu uygulamalarda veri kayıplarının telafisi olmayan problemlere sebep olabileceği durumlarda kablolu  ağ teknolojilerini tercih etmek daha iyi çözümler olacaktır.

Kaynak

Şu anda kullanılan kablolu&kablosuz ağ teknolojilerinden bahsettikten sonra, çok yakın zamanda kullanılmaya başlayan ve gittikçe daha fazla yaygınlaşacak bir teknoloji olan 5G teknolojisinden kısaca bahsedecek olursak, özetle bir kablosuz iletişim devri diyebiliriz, çünkü şu anda kullanılan 4G teknolojisinin veri iletişim hızına oranı 20 kat daha fazla dersek herhalde devrim kelimesini kullanarak 5G teknolojisini çokta abartmamış oluruz, günümüz dünyasında IoT teknolojileri ile verinin sürekli akması ve anlık işlemlere cevap verebilir ağ teknolojilerine ihtiyaç duyulması gibi taleplere 5G teknolojisi büyük oranda çözüm olacaktır. Bu gün itibari ile dünyada birçok  ülke gerek pilot uygulama gerekse gerçek uygulamalarda 5G teknolojilerini kullanmaya başladılar.   Ülkemizde de 5G çalışmaları tüm hızı ile devam etmektedir.

5G_tarihcesi

Kaynak

Ağ teknolojileri ile başladığımız yolculuğumuza bir sonraki yazımızda,  Internet Katmanı IoT Ağ Teknolojileri ile devam edeceğiz.

Yazılardan faydalı çıktılar edinilmesi umudu ile…

Sağlıklı günler  ve bol teknoloji içerikli yaşamlar dilerim…

Kaynaklar;

https://turk-internet.com/yil-2020-dunyada-5g-kurulumlari-ne-durumda/

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.3

https://developer.ibm.com/articles/iot-lp101-connectivity-network-protocols/

https://www.link-labs.com/blog/complete-list-iot-network-protocols

https://www.allerin.com/blog/six-types-of-iot-network-protocols

https://www.avsystem.com/blog/iot-technology/

https://www.eetimes.com/5g-needs-more-memory-to-compute/#

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.