2020 Veri Bilimi ,Yapay Zeka Alanında Ana Gelişmeler ve 2021 Trend Öngörüleri

Dünya çapında pandemi salgınının 12. ayındayız ve salgınla mücadele ülkeler bazında hızla devam ediyor. Salgınla birlikte çeşitli çalışmalar başlatıldı. Vaka tahmini uygulamaları, aşı çalışmaları, maske tespiti, sosyal mesafe teknolojileri gibi. Bir nevi dönemin dönüm noktası olan çalışmaları diyebiliriz.

Özellikle Çin’i referans aldığımızda, oluşan yüksek gelir dalgalanmaları, sürekli maliyetlerin artışı buna karşılık oluşturmak istenen tasarruflar, artan taleplere karşılık süreçlerde yapılan düzenlemeler özellikle üretim endüstrisinin yapay zeka destekli çalışmalarını tetiklemiş durumdadır. Bu tetikleme ile birlikte birçok şirket yapay zeka ve ileri data analitiğini sağlık, ekonomi, üretim, tedarik zinciri gibi birçok noktada kullanarak yatırımlarını arttırmak için harekete geçti.

Araştırmalara göre salgına rağmen çok az şirketin yapay zeka projelerini rafa kaldırdığını aksine salgın çoğu şirketin dijitalleşmelerini birkaç yıl hızlandırdığını görmekteyiz. Gösteriyor ki Covid19 krizi, yapay zeka uygulamalarında lider ve yeni benimseyen şirketler arasındaki farkı açmaya devam edecek. Şimdi 2020 yılında adından sıkça bahsettiğimiz ve 2021’de trend olması beklenen çalışmalara göz atalım ☺

1.Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) : Yapay Zeka çalışmalarının önemli bir alt kümesidir. Çok kısaca açıklamam gerekirse bilgisayarların insan dilini anlamasına ve işlemesine yardımcı olur. Bulut tabanlı çözümler, akıllı cihazlar ile NLP tabanlı uygulamalar özellikle hizmet ve sağlık endüstrisinde artan bir eğri ile benimsenmektedir.  

MarketsandMarkets ™ tarafından yapılan araştırmaya göre, Doğal Dil İşleme Pazar büyüklüğünün 2024 yılında 26,4 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Küresel pandemi salgınında bile liderler, Doğal Dil İşleme harcamalarının tutarlı bir şekilde arttığını belirtti. COVID19 ile ilgili veri analizlerinin giderek yaygınlaştığı bir sürede doğal dil işleme ile özellikle bireylerin paylaşımları, bilimsel makaleler üzerinden yapılan denemeler hem pandemi psikolojisini yönetme hem de yeni çareler bulma anlamında yeni ufuklar açtı. Önümüzdeki dönemde nasıl bir ilerleme kaydedeceğini görmek keyifli olacak.

2. Transformers – GPT3:  2020 yılı 3. çeyreğinde OpenAI ile dikkatleri çeken bir yazılımcı, bir şair, bir blogger, bir çevirmen olan yaklaşık 175 milyar parametre ile işlem yapan yeni nesil Generative Pre-Trainer Transformer 3  (GPT3) ile tanıştık ve ilk başarılı deneyleri de gördük. GPT-2 ve 3 geçmişine baktığımızda GPT-3 insanlar tarafından sayısız bir şekilde denendikten sonra GPT-4 çok daha iyi olacaktır.

3. Üretken Modeller :DALL-E, Vid2player…Üretken modelleri içeren çalışmaların önemi, yarattığı geniş çaplı toplumsal etkilerdir. Güçlü modeller gelecekte belirli endüstrilerin iş yapış şekillerini uzun vadede etkileyecektir ki OpenAI bloglarında teknolojinin meslekler üzerindeki etkilerini ve etik zorluklarını analiz etmeyi planladığını vurguluyor.

An overview of system: vid2player

4. Pekiştirmeli Öğrenme: Alınan eğitimler ve yapılan çalışmalara göre RL (Reinforcement Learning) çalışmaları diğer yıllara nispeten 2020 yılında daha az ilgi gördü. Robotikten, sürücüsüz araçlara kadar birçok uygulama alanının başarısı pekiştirmeli öğrenmenin başarılarına bağlı. Çoğu kuruluş güvenilir bir şekilde çalıştığında RL’in sahip olacağı büyük etkinin farkında değil. RL, 2021 yılında globalde ve Türkiye’de sanayi iş birlikleri ile pratikte çok daha faydalı hale gelecektir.

2020 yılı pandemi salgını ile teknolojinin yılı oldu. Şirketlerin 2025’e kadar dijital çalışmaları benimseme olasılıklarına göre, Bulut Bilişim, Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti yüksek öncelikler arasındadır. Otonom robotlar ve yapay zekayı benimsemeyi bekleyen firmaların sayısında önemli bir artış var her iki teknoloji de yavaş yavaş işin temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, dijital çağımızın yeni güvenlik açıklarını yansıtan siber güvenlik çalışmaları da ön sıralarda yerini aldı.

2021’de geleneksel yapay zeka öğrenme modelleri herkesin kullanmasıyla meta haline gelebilir. Böylece veri biliminden karar destek bilimine geçebiliriz. Veri biliminin çıktısı, performans metrikleridir. Karar destek biliminin ise, eylemler önererek ve gerçekleştirerek çalışmaları daha da ileriye taşımak olacaktır.

 

Kaynaklar:

1.COVID19: A Natural Language Processing and Ontology Oriented Temporal Case-Based Framework for Early Detection and Diagnosis of Novel Coronavirus

2.Vid2Player: Controllable Video Sprites that Behave and Appear like Professional Tennis Players

3.Kdnuggets : Key Trends for 2021

Data Science Earth

Data Science Earth ekibi, üst düzey Veri Bilim çözümleri üretmek amacı ile toplanmış akademisyenler ve uzmanlardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak veri bilincini geliştirmeyi ve küreselleşen rekabet ortamında verinin gücünün doğru kullanılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sponsor

QuestionPro 35 farklı soru seçim özelliği ile anket çalışmalarımıza güç katmaktadır.